Wytyczne domów energooszczędnych

Tak jak w każdej innej dziedzinie życia tak również w architekturze do czynienia mamy z przemijającymi trendami. W latach 90-tych bardzo popularne były domy o sporej powierzchni. Inwestorzy często zakładali, że budowany przez nich dom ma wystarczyć nawet na kilkadziesiąt lat, ma służyć przyszłym pokoleniom. Patrząc na dzisiaj budowane domy można całkowicie zmienić ten pogląd. Dzisiaj w modzie są bowiem domy małe, tanie w budowie oraz utrzymaniu. Zmienił się również wygląd samych domów. Wszechobecna jest moda na domy nowoczesne pozbawione jakichkolwiek detali architektonicznych czy ozdób.

widok2 (1)

Nowoczesny design projektowanych domów stara się je w komponować w nowoczesną architekturę miast, budynków, wieżowców. Elewacja budynku jest więc projektowana w jak najprostszy sposób, często naturalne materiały elewacyjne łączone są z nowoczesnymi jak szkło czy kamień. Bardzo modne są połączenia szarości oraz bieli. Prostotę zastosowanych rozwiązań wymuszają oczywiście energooszczędne założenia budynków, plany nowoczesnych domów stawiają na jak najmniejsze starty ciepła. W związku z tym budynek współcześnie projektowany musi mieć jak najprostszą bryłę budynku.

dom energooszczędny

Kubatura domu powinna być zwarta i skondensowana. Zawsze jednak pamiętajmy, że domy energooszczędne z instalacjami pozwalającymi na odzyskiwanie ciepła kosztują o wiele więcej niż domy budowane metodą tradycyjną. Z drugiej jednak strony dobry projekt domu energooszczędnego pozwala odzyskać pieniądze. Dom energooszczędny wymaga bowiem zdecydowanie mniejszych nakładów na ogrzewanie budynku niż dom tradycyjny. W ten sposób pieniądze przeznaczone na zakup drogich instalacji energooszczędnych mogą nam się w przyszłości zwrócić z nawiązką.

Projekty domów Z500: