15. Energooszczędny projekt domy – co go cechuje?

Decydując się na energooszczędny dom, musimy zacząć już od jego projektu. Miejmy na uwadze, że projekt nie może należeć do projektów standardowych. Standardowe projekty domów nie uwzględniają w dużej mierze elementów energooszczędności – w dalszej perspektywie może to odbić się na naszym portfelu i stratach, jakie możemy ponieść.
Najważniejsze przy projekcie domu energooszczędnego jest uwzględnienie rozwiązań i metod, które pomogą ograniczyć utratę ciepła. Najlepiej, by bryła samego budynku była zwarta i bez żadnych uskoków (ten rodzaj bryły jest w Polsce bardzo popularny, warto zaznaczyć). Ciekawym wydaje się być również informacja, że okna powinny być dużo większe od strony południowej i mniejsze od strony północnej. Warto zwrócić także uwagę nie tylko na okna, ale i drzwi – ważne, by miały dużą szczelność i mały współczynnik przenikania ciepła.
Dociekliwi mogą zastanawiać się, jak sobie z problemem zimna mogą radzić ludzie mieszkający w zimnym klimacie. Dobrym przykładem może okazać się budownictwo w całej Finlandii – pomysłem Finów na walkę z ujemnymi temperaturami stanowią podwójne okna i podwójne drzwi. Okna zazwyczaj są bardzo duże, przestrzenne, często wielkości połowy ściany, na której się znajdują (i nawet pomimo swojej wielkości, okno złożone jest tylko z jednej szyby, żadnych dodatkowych elementów – przez co naszego okna mamy „więcej”). Okna te – szczególnie na Północy – po jednej ze swoich stron mają malutkie okienka. I tylko te małe okienka służą do otwierania i ewentualnej wentylacji. Powietrze, które znajduje się pomiędzy szybami (lub drzwiami) jest doskonałym izolatorem ciepła.
Nie zapominajmy także o ścianach i dachu, który – naturalnie – musi być dobrze izolowany. Inwestycja w odpowiednie materiały pozwoli nam na skuteczną ochronę, a to jest dla nas najważniejsze, gdy mamy na myśli stworzenie energooszczędnego domu.