Budowa domu

Budowa własnego domu to duże wyzwanie, ale z roku na rok coraz więcej osób decyduje się je podjąć. Przy takiej budowie jednym z najważniejszych zadań będzie znalezienie odpowiedniej działki i wybór projektu.

Fundusze i odpowiednia działka
Oczywiście bez odpowiednich funduszy nie da się zrealizować naszych planów. Gdy mamy już dostateczną kwotę na budowę domu zaczynamy od wyszukania działki pod jego budowę. Ich ceny można znaleźć w internecie na różnych portalach ogłoszeniowych. Oczywiście działkę szukamy w miejscu, które nam najbardziej odpowiada. Trzeba sprawdzić okolice działki, dojazdy, czy sąsiedztwo. Ważna jest też powierzchnia, kształt działki, możliwość podłączenia domu do sieci wodociągowej, gazowej, kanalizacyjnej i elektroenergetycznej. Stan prawny działki sprawdzimy w urzędzie gminy.

Projekt
Przed budową domu potrzebny jest projekt zagospodarowania terenu na mapie geodezyjne. Uwzględnia on usytuowanie projektowanego domu, dojazdów, budynków pomocniczych i wszelkich instalacji.

Budowa domu
W 2015 r. weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego. Budowę domu jednorodzinnego wystarczy zgłosić w starostwie. Udajemy się do MPZP, gdzie znajdziemy informacje np. jaki jest aktualny dojazd do interesującej nas nieruchomości, czy powstanie nowa droga przy tej nieruchomości, jaki rodzaj zabudowy oraz kształt dachu jest dopuszczalny na danym terenie, jaka jest minimalna odległość budynku od sąsiedniej działki budowlanej.
Można skorzystać z gotowych projektów domów,, jak i indywidualnych projektów, które są jednak o wiele droższe. Prace budowlane można rozpocząć na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, na której wydanie urząd ma 65 dni.
Ostatnim krokiem jest uzyskanie numeru porządkowego dla budynku i oczywiście utworzenie księgi wieczystej dla naszej nowej nieruchomości.