Dostosowanie projektu domu

Wybór projektu domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Warto się do niej dobrze przygotować. Na rynku dostępnych jest wiele pięknych projektów. Jednak skąd mamy wiedzieć czy ten, który wybierzemy będzie najodpowiedniejszy dla nas i spełni wszystkie nasze wymagania?

Na czym polega adaptacja projektu?

Warto pamiętać, że kupując gotowy projekt domu, który jest niewątpliwie tańszy niż tworzenie projektu od podstaw, musimy do jeszcze dostosować do warunków technicznych oraz specyfiki działki itp.

Architekt z doświadczeniem pomoże zaadaptować projekt, a obejmuje to kilka aspektów:

1. Dostosowanie planu do posiadanej działki biorąc pod uwagę jej kształt oraz wielkość
2. Bardzo ważne jest też dopasowanie projektu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy też warunków zabudowy w zależności od tego które obowiązuje w danej gminie.
3. I wreszcie zmiany związane z dostosowaniem wizualnym i funkcjonalnym zgodnie z wymaganiami nowych właścicieli to znaczy: zmiana wielkości budynku, zmiana kształtu dachu, zmiana umiejscowienia okien itp.
Warto już przed zakupem projektu skonsultować się z pracownią architektoniczną i skonsultować czy gotowy projekt, który nam się podoba da się zmienić według naszych wytycznych i potrzeb. Doświadczony architekt będzie służył radą i pomoże wybrać opcję dla nas najkorzystniejszą ale też sprowadzi nas na zmienię i przedstawi wszelkie ograniczenia, ponieważ na projekt patrzy nie tylko pod względem wizualnym ale również praktycznym. Podpowie najkorzystniejsze rozwiązania.
Bowiem przy adaptacji gotowego projektu, musi on wziąć pod uwagę położenie parceli, odległość projektowanego budynku od granicy działki, ale też dokładne dokumentacje techniczne związane z instalacjami takimi jak gaz, kanalizacja czy elektryka.

Bardzo często projektant czy też pracownia architektoniczna będzie służyć nam również pomocą przy wypełnianiu wniosków oraz pism urzędowych, a także przygotuje dokumentację projektową wraz w wnioskiem na pozwolenie na budowę.