70. Projekty nowoczesnych domów parterowych

Wielokrotnie już powtarzaliśmy, że poprzez „nowoczesność” rozumiemy nie tylko wygląd budynku, ale jego funkcjonalność i wykorzystywanie odpowiednich technologii. Jeśli myślimy o domach parterowych, ma to szczególne znaczenie – życie toczy nam się tylko na jednym piętrze, wprowadza to pewne ograniczenie, które, sensownie wykorzystane, może być niewątpliwym atutem całego projektu.
Dobry projekt nowoczesnego domu parterowego zakłada, że nie tylko życie toczy się na jednej kondygnacji (bo to jest oczywiste), ale także to, że całość musi być energooszczędna, co przekłada się na taniość w eksploatacji. Bryła budynku powinna być zwarta, a układ pomieszczeń rozplanowany tak, by była ona funkcjonalna i dobrze skomunikowana.
Kluczowym aspektem jest odpowiednie usytuowanie względem stron świata – dobrze rozplanowany układ pomieszczeń pozwoli na generowanie jak najmniejszych strat ciepła i jak największą energooszczędność. Jeśli postawimy salon czy pokój dzienny – a więc pomieszczenia, w których spędzamy dużą ilość czasu – do strony południowej, docenimy dodatkowe ogrzewanie przez promienie słońca. Docenimy to szczególnie w mroźne, zimowe dni, gdzie każda energia ze słońca jest na wagę złota – pomieszczenia od południa mogą być nasłonecznione nawet przez osiem godzin (a jeśli mają dodatkowe oświetlenie z zachodu lub wschodu – nawet dłużej). Idźmy dalej – położenie sypialni na zachodzie, która została nagrzana promieniami słońca latem, nie będzie kojarzyła nam się z dostatecznym komfortem, tak samo jak nagrzana kuchnia, gdy mamy przygotować dużą kolację dla gości, a temperatura za oknem niebezpiecznie zbliża się do tej znanej z temperatury na pustyniach. Rozwiązaniem może być klimatyzacja (ale to kłóci się z ideą energooszczędności) lub posadzenie drzew dookoła działki (co kłóci się z ideą nowoczesnego domu energooszczędnego i jest pewnym oszukaniem systemu).
Architekci, tworząc projektu domów parterowych, starają się, aby odległości między pomieszczeniami nie były zbyt duże, a jednocześnie komunikacja była wygodna i sprawna.