Elementy domu nowoczesnego

Co musi zawierać dom, jeśli chcemy, aby mianował się jako „nowoczesny”? Jak wygląda projekt domu nowoczesnego?
Nie zmienia się na pewno układ funkcjonalny domu – kuchnia zwykle jest z widokiem na ulicę przed domem, zazwyczaj połączona z przestrzennym salonem i jadalnią; konieczny jest garaż, najlepiej połączony z domem, aby wygodnie nosić zakupy. Od lat stosujemy takie rozplanowanie w naszych domach i od lat nie staramy się tego zbytnio modyfikować.
Jeśli chodzi o rozplanowanie domu, na pewno powinniśmy zdecydować się na rozdzielenie stref nocnej i dziennej. Istotne są także drobnostki, które wpłyną na wygodę codziennego funkcjonowania – odpowiednia ilość szaf, garderoba, schowek na sprzęt gospodarstwa domowego, pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia, miejsce do przechowywania kosiarki do trawy czy rowerów.
Dom nowoczesny jest także przestrzenny. Często, by zwiększyć przestrzenność, łączy się kuchnię z salonem i jadalnią – ma to swoje minusy związane z przenoszeniem się zapachów i odgłosów z kuchni na inne części domu. Jeśli ktoś miał do czynienia w mieszkaniu z tego typem rozwiązania kuchni, zazwyczaj decyduje się on w przyszłości na możliwość zamknięcia kuchni, ale, oczywiście, zależy to już od indywidualnych gustów.
Nowoczesny dom to także dom energooszczędny – z dobrze ocieplonymi ścianami, zwartą bryłą i szczelną stolarką. Ważna jest także wentylacja, najlepiej mechaniczna i z odzyskiem ciepła (albo nawet lepiej: warto wykorzystać specjalnie urządzenia grzewcze, energię słoneczną i tym podobne rozwiązania – zwróćmy też uwagę, czy faktycznie oszczędności będą dla nas opłacalne). Dom warto wyposażyć w energooszczędne wersje urządzeń – kominek z płaszczem wodnym, piec kondensacyjny, wentylacja z rekuperacją.
Jeśli myślimy o domu nowoczesnym, trzeba pamiętać, że nie powinniśmy poprzestać tylko na budynku – ogród także jest ważny. Obecnie ogrody nowoczesne mają nie tylko iglaki i skalniaki, ale poszerzają się o krzewy liściaste, byliny, malwy czy słoneczniki.