Garaż wolno stojący a w bryle budynku

Projekt domu jednorodzinnego praktycznie zawsze uwzględnia również budowę garażu. Stosuje się dwa rozwiązania - jedno polega na zaprojektowaniu osobnego pomieszczenia w bryle budynku. Drugie to wybudowanie osobnego budynku z przeznaczeniem na garaż. Oba mają swoje wady i zalety.
W dużej mierze zależy to od rodzaju działki, na której ma stanąć dom. W przypadku niewielkich posesji, garaż wolno stojący może się po prostu na niej nie zmieścić, więc jedynym rozwiązaniem jest umieszczenie go w podziemiu lub na parterze w domu piętrowym. Trzeba brać pod uwagę kierunki wobec stron świata. Wjazd do garażu od najsłoneczniejszej strony południowej jest bez sensu. Podobnie jak projektowanie wjazdu od strony ogrodu, gdyż zmniejszy to jego użytkową powierzchnię.
Dobrym rozwiązaniem jest usytuowanie garażu od strony północnej, która jest najzimniejsza. Będzie stanowił dodatkową barierę izolacyjną przed chłodem. Jest to szczególnie cenione w przypadku domów energooszczędnych. Funkcjonalność i rozmieszczenie pomieszczeń również trzeba odpowiednio zaprojektować. Salon sąsiadujący z garażem będzie miał więcej wad niż zalet. Poza wychładzaniem pomieszczenia, domownicy będą narażeni na ciągłe dźwięki i zapachy dochodzące zza ściany.
Koszty budowy garażu w bryle budynku również są niższe od wolno stojącego odpowiednika, choć w założeniu posiada mniej przestrzeni użytkowej, a zmieszczenie więcej niż jednego samochodu będzie bardzo kłopotliwe. Jeśli chodzi o formalności, to w przypadku umieszczenia pomieszczenia w bryle budynku nie są wymagane żadne dodatkowe pozwolenia i zaświadczenia. Wszystko odbywa się za pomocą tej samej zgody na budowę, która została wydana dla całego projektu domu. Garaż wolno stojący jednak potrzebuje osobnej decyzji dotyczącej budowy, trzeba więc przygotować się na kolejne formalności.
Wygląda, że samochód przebywający pod jednym dachem z rodziną ma więcej zalet - jest wygodniejszy, praktyczniejszy i łatwiejszy w budowie. Jednak miłośników wiat samochodowych na podwórku i tak to nie odstraszy.