Projekt domu – czy można go wymienić albo zwrócić?

Jeśli kupimy jakiś projekt, bez przemyślenia tego, wielokrotnie możemy pożałować, bo na przykład koszt adaptacji będzie zupełnie nieopłacalny. Dlatego warto wiedzieć czy da się taki zakup zwrócić, bądź wymienić. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 Kodeksu Cywilnego, jasno mów, że jeśli kupujemy jakiś projekt, to automatycznie stajemy się jego konsumentami. Projekt jednak mamy prawo zwrócić pod jednym warunkiem. Nie minęło więcej niż 10 dni od naszego zakupu. Nie musimy wtedy podawać żadnej przyczyny takiej decyzji, składamy tylko potrzebne oświadczenie. Ważne jest jeszcze to, by projekt domu został zwrócony w stanie w żadnym stopniu niezmienionym. Tutaj chodzi o to, nie został skopiowany w jakikolwiek sposób. Ciekawe jest jednak to, że kupując projekt domu komercyjnego, to według ustawy nie jesteśmy jego konsumentem. W takim przypadku prawo zwrotu nam nie przysługuje.
Każde biuro projektowe ma jednak swoje odrębne zasady i to tam należy pytać o szczegóły.
Jeżeli zakupiony przez nas projekt zawiera jakiekolwiek ślady użytkowania to jesteśmy w bardziej skomplikowanej sytuacji. Przy zwrocie bowiem nie może być on w żadnym stopniu uszkodzony, czy nawet używany. Jeśli w projekcie pojawiły się też zmiany adaptacyjne – to każde biuro może spokojnie odmówić przyjęcia projektu z powrotem.
Jeśli chodzi o wymianę, to też jest to już zależne od konkretnego biura. Niektóre umożliwiają taką opcję, jednak nie wszystkie. Dodatkowe w części z tych, gdzie możemy tego dokonać, będzie się wymagać poniesienia przez nas tak zwanej opłaty manipulacyjnej.
Jak widać więc bywa, że wszystko da się zrobić. Jednak nawet jeśli biuro umożliwia nam zwrot lub wymianę, to lepiej nie korzystać z tego udogodnienia. W końcu tracimy wtedy mnóstwo cennego czasu, który moglibyśmy na pewno spędzić znacznie produktywniej.

Dom z bali