Ściany jednowarstwowe czy dwuwarstwowe?

Ściany są bardzo ważnym elementem każdego domu. Decydują one bowiem w głównej mierze o jego wytrzymałości. Dlatego też ich wybór może się okazać ważną decyzją, która będzie ze sobą niosła określone konsekwencje. Najczęściej wykorzystywane rodzaje ścian to te jednowarstwowo i dwuwarstwowe. Różnią się między sobą głównie pod kątem użyteczności i kilku innych cech. Dlatego też powinniśmy i tutaj podjąć przemyślaną decyzję.
Ściany, które umieścimy w naszym domu będą miały olbrzymi wpływ na izolację całego budynku. Co za tym idzie będą decydować o jego energooszczędności, a także determinować w sposób, w jaki dom może być ogrzewany. To w jaki sposób wszystko tu rozegramy będzie miało także znaczenie w przypadku całkowitego kosztu budowy. Rodzaj ścian może też wpłynąć na czas trwania tego procesu, może go zarówno skrócić, jak i wydłużyć.

Jeżeli mówimy o ścianach jednowarstwowych, to właśnie to one są dużo krótsze w stawianiu. Są też tańsze, więc dzięki zdecydowaniu się na taką opcję zaoszczędzimy. Nakład pracy, który tutaj jest potrzebny nie jest tak duży, zarówno teraz, jak i w przyszłości gdybyśmy chcieli ściany takie odnowić czy coś zmodyfikować. Ten rodzaj ścian jest świetną termoizolacją. Jest też bardzo trwały i sprawdza się jako konstrukcyjny element budowli. Materiał, z jakiego najczęściej są wykonywane to pustaki keramzytobetonowe, czy beton różnego typu. Te ściany nie wymagają też dodatkowego docieplania. Jeżeli budujemy takie ściany to upewnijmy się, że docieplanie jest nam na pewno potrzebne, bo na ogół w tym przypadku nic nowego nie wnosi.
Ścainy dwuwarstwowe natomiast są trochę inne. Ich wzniesienie też nie jest szczególnie problematyczne i nie zabiera dużo czasu. Problemem, jaki tu się pojawia jest fakt, że aby je postawić, potrzebujemy odczekać trochę, aż do momentu, gdy cały budynek osiądzie, co przedłuża niepotrzebnie czas całej budowy. Jednak w wielu przypadkach będzie to rozwiązanie potrzebne i to właśnie tego rodzaju ścian będziemy potrzebować.

https://z500.pl/abc/31348,domy-za-mniej-niz-100-tys.html