Często bungalow kojarzy się nam z amerykańskim stylem budownictwa. Jest to trochę błędne rozumowanie, bo nie wywodzi się on stąd. Aczkolwiek tutaj pewnie został najbardziej spopularyzowany.
Swoją drogą co to w ogóle jest bungalow? Nic Ci nie mówi ta nazwa?
Bungalow to po prostu dom parterowy. Jego nazwa dokładnie pochodzi od Indian. To oni wpadli na pomysł takiego budownictwa. Samo słowo w ich języku znaczy tyle, co „należący do Bengala”. Dopiero później, w dalszej kolejności domy takie zaczęto budować w Wielkiej Brytanii. Były małe, łatwe i tanie w wybudowaniu, a jednocześnie wielofukcyjne. Anglicy chcieli, by służyły im przede wszystkim do goszczenia turystów. To dla nich się najlepiej sprawdzało. W amerykańskim budownictwie bungalowy pojawiły się już zupełnie późno. Zaczęło się od Kalifornii. Tam powstawały pierwsze. Tam też wykształcił się ich specyficzny styl. Amerykanie trochę zmodyfikowali to, co wcześniej mogliśmy spotkać u Brytyjczyków. I oni najbardziej spopularyzowali takie budynki. Wiele z tych budynków stoi do dzisiaj. Przestano jes budować po roku 1930. Pojawiały się ciągle, jakieś nieliczne nowe domy i pewnie wciąż się pojawiają, ale prawdziwa moda na bungalowy przypada na lata 1905-1930.
Najbardziej charakterystyczną cechą bungalowu, oprócz tego, że jest to dom jednopiętrowy są małe wnętrza. Tu nie ma miejsca na wielkie salony i pomieszczenia. Wszystko jest kompaktowe, ale jednocześnie wygodne i w dobrym stylu. Dach tutaj jest przeważnie niski i dwuspadowy. Koniecznie musi pojawić się ganek. I ganek akurat może, a nawet powinien być duży. Taki rodzaj domu sprawdza się w ciepłych klimatach. Dlatego tak wiele domków letniskowych jest zbudowane właśnie w taki sposób. Bungalow jest też budynkiem bardzo prostym. Jego bryła jest geoometryczna i nieskomplikowana. Dzięki temu budowa takiego domu jest krótka i przebiega bardzo sprawnie. Ponadto są świetnym rozwiązaniem w przypadku nawet bardzo skomplikowanej rzeźby terenu.