Adaptacja projektu typowego

Jednym z koniecznych procesów, na które musimy się przygotować jeśli planujemy budowę własnego domu jest adaptacja gotowego projektu. Jest to zawsze konieczne, gdy decydujemy się na gotowy projekt z katalogu, a wynika przede wszystkim z faktu, że żaden gotowy projekt nie może uwzględnić specyfiki rożnych działek, na których będzie wykorzystany.
Adaptacja projektu typowego zostaje wykonana przez tak zwanego architekta adaptującego, który na podstawie specyfiki działki oraz szczegółowego planu zagospodarowania przestrzennego, obowiązującego w danym miejscu, nanosi zmiany. Przygotowany w ten sposób projekt domu oraz cała konieczna dokumentacja, stanowią podstawę do uzyskania pozwolenia na budowę. Bez dostosowanie projektu do wymagań działki nie możemy więc rozpocząć prac budowlanych. Adaptacja projektu jest więc procesem całkowicie koniecznym.
Warto pamiętać, że w gotowym projekcie domu możemy wprowadzić różne zmiany, także te, które nie są wymagane bezpośrednio w procesie adaptacji. Naniesione zmiany mogą dotyczyć naszych preferencji, często wiążą się z takimi kwestiami jak na przykład dokładny wygląd poddasza. Gotowe projekty domów, które wybieramy z katalogów biur projektowych dają więc całkiem sporą swobodę w wprowadzaniu różnego rodzaju modyfikacji. Nie jesteśmy skazani na konkretne rozwiązania przewidziane w projekcie z katalogu - możemy dostosować go w dużym stopniu do naszych indywidualnych potrzeb. Konieczne zmiany możemy także nanieść już po rozpoczęciu budowy. Oczywiście będzie to wiązało się z koniecznością dopełnienia kolejnych formalności - wypełnienia dokumentów i uzyskania niezbędnych pozwoleń. Nie warto jednak się zniechęcać. Jeśli naszym zdaniem jakieś zmiany są konieczne warto je wprowadzić. Dom to inwestycja na lata, w której liczy się przede wszystkim nasze zadowolenie i komfort oraz satysfakcja jaką da nam mieszkanie we własnym domu.