Kategorie domów jednorodzinnych

Domy każdego rodzaju powinny przede wszystkim spełniać określone funkcje, by można było z nich w pełni korzystać i zamieszkać. Dotyczy to budowy ich konstrukcji, jak i funkcjonalności. Domy te dzielą się też na różne kategorie.

Wśród klasycznych rodzajów nowoczesnych domów, można wyróżnić domy jednorodzinne, które również dzielą się na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę ich położenie na działce oraz ich powiązania z sąsiednimi budynkami. W takim przypadku wymienić można domy wolnostojące, które są przeznaczone dla jednej rodziny. Umieszczone są one w stosownej odległości od granicy własnej działki oraz sąsiadów. Jednorodzinny dom może być domem parterowym, wielokondygnacyjnym, podpiwniczonym. Może również posiadać płaski lub pochyły dach, miejsce dla samochodu może znaleźć swoją lokalizację w bryle domu albo w osobnym miejscu, tak zwany garaż wolnostojący.

Domy w zabudowie bliźniaczej powstają przez połączenie dwóch domów na wspólnej granicy działek. W takiej sytuacji jedna wspólna ściana łączy oba domy, która przebiega przez środek granicy działki.

Dzięki połączeniu kilku domów jednorodzinnych wspólnymi ścianami położonymi na granicy działek, powstają w ten sposób domy szeregowe. Każdy budynek ulokowany jest na jednym gruncie. Obiekty te łączą się ścianami mieszkań albo mieszkań i garaży.

Domy atrialne, których charakterystyczną cechą jest fakt, że wszelkie pomieszczenia skierowane są centrum budynku, którą jest mały ogródek.

Podczas budowy domów jednorodzinnych używane są często cegły lub pustaki ceramiczne, będące ścianami nośnymi. Ściany mogą być zbudowane także z tak zwanego betonu komórkowego, z którego również powstają fundamenty tych obiektów. Specyficzną cechą domów jednorodzinnych są strome dachy.

Domki te często otacza piękny ogród. Domy te dodatkowo dzielą się na jednokondygnacyjne, półtorakondygnacyjne i dwukondygnacyjne. Czasem te domy powstają przy użyciu naturalnego materiału, jakim jest drzewo, często jest to konstrukcja drewniana. Domki tego typu można spotkać na wsiach lub w małych miasteczkach.