Każdy nabyty projekt musi być najpierw dostosowany do warunków, jakie panują na konkretnej działce przeznaczonej pod budowę. Dlatego, żeby uzyskać pozwolenie na budowę domu, w pierwszej kolejności projekt należy poddać adaptacji.
Adaptacja gotowego projektu służy dostosowaniu go do warunków panujących na wyznaczonym terenie. Celem tego jest osadzenie projektu na działce i naniesienie go na mapkę geodezyjną, przystosowanie projektu do wymogów, jakie posiada prawo budowlane, sprawdzenie oraz przeliczenie konstrukcji budynku, a także przeprowadzenie wszelkiej dokumentacji z przygotowaniem decyzji o pozwolenie na budowę upragnionego domu.
Proces zaadoptowania projektu do działki trwa nie krócej niż miesiąc, a jego koszt jest zależny od zakresu i ilości zmian wprowadzanych do projektu na potrzeby budowy lub prośby inwestora.
Adaptacji projektu dokonuje osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje do projektowania oraz mająca członkostwo w Izbie Architektów lub Inżynierów Budownictwa. Projektant adaptujący jest odpowiedzialny za właściwe przeprowadzenie procesu adaptacyjnego, w tym dopilnowanie formalności i dokumentów, które mają być zgodne z obowiązującymi normami i przepisami. Przejmuje na siebie także obowiązki z powodu sprawowania nadzoru autorskiego.
Aby proces adaptacji mógł sprawnie się odbyć, potrzebne są kompletne dokumenty. Są nimi: wypis z Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, projekt domu spełniający warunki ujęte w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy. Potrzebny jest też akt notarialny parceli, projekt instalacji przyłączy oraz mapa geodezyjna i wniosek o pozwolenie na budowę. Dokument potwierdzający pozwolenie na budowę domu wydaje starosta powiatowy. Inwestor z kolei wszelkie papiery składa w odpowiednim urzędzie w wydziale architektury lub urbanistyki, dołączając do wniosku 4 egzemplarze dostosowanego projektu domu ze wszystkimi zgodami, decyzjami, pozwoleniami i zaświadczeniami, a także oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Urząd wydaje decyzję w ciągu 65 dni od momentu złożenia wniosku.