Czym jest budownictwo pasywne?

Współczesne budownictwo opiera się na oszczędzaniu energii. Jego głównym założeniem jest zwiększenie zysków energetycznych i maksymalne ograniczenie utrat ciepła.

Domy pasywne podczas budowy muszą trzymać się ściśle określonych zasad. Najważniejszą z nich jest zminimalizowanie zużycia energii. Domy te maja kształt prostej i zwartej bryły. W tego typu domach używana jest energia pozyskiwana z pasywnych źródeł ciepła. W domu pasywnym ogrzewanie wytwarzane jest samoistnie, ogrzewanie jest pasywne.

Wszelkie materiały, które są zastosowane w budowie są naturalnymi izolatorami. Poprzez użycie ciepłego montażu okien i drzwi oraz pozbyciu się mostków termicznych, można otrzymać energooszczędny dom.

Użytkowanie takiego obiektu nie jest drogie w utrzymaniu. Jest nawet kilkanaście razy tańsze niż utrzymanie w domu klasycznym. Dom energooszczędny nie musi spełniać takich wymogów jak dom pasywny, jeśli mowa o kształcie bryły oraz jego lokalizacji. Wspólną cechą tych obu domów jest niezwykła staranność i precyzja oraz wykonanie zgodne z projektami i technologią.

Domy pasywne zatem charakteryzują się bardzo niskim zużyciem energii, gazu, prądu, drewna i oleju opałowego. Dom ten nie przewiduje również korzystania z grzejników czy ogrzewania podłogowego. Dom pasywny posiada bardzo dobrą wentylację mechaniczną. Taki obiekt buduje się na nasłonecznionej działce.

Energia cieplna pozyskiwana jest dzięki naturalnemu ciepłu wytwarzanemu przez człowieka, a także ciepło wytwarza się podczas gotowania i dostarczane jest przez urządzenia elektryczne. Promienie słoneczne wpadające przez okna również akumulują ciepło.

Koszt takiej budowli faktycznie nie należy do najtańszego rozwiązania. Jednak w późniejszym okresie użytkowania domu zyski, które niesie ze sobą ten rodzaj budowli znacznie przewyższają koszty. W ciągu kilku lat, początkowy wkład wniesiony w budowę domu pasywnego zwraca się wielokrotnie, czego następstwem są dużo niższe rachunki za ogrzewanie, prąd, wodę itd.