Ekologiczny dom energooszczędny

Dom energooszczędny jest bardziej ekologiczny niż dom tradycyjny. Dzięki dokładnej szczelności zużywana jest o wiele mniejsza ilość paliwa do jego ogrzania. Wynikiem tego jest mniejsza produkcja substancji szkodliwych.

Efekt takiego domu można uzyskać poprzez pozbycie się mostków cieplnych, stosując przy tym ciepły montaż okien i drzwi. Ściany z ogromnymi oknami wybiegającymi na południe dostarczają ogromną ilość ciepła oraz światła. W spadzistym dachu domu montowane są okna dachowe, które również dają dodatkowe ciepło i światło. W lecie można przymocować żaluzje bądź rolety, by ograniczyły one nagrzewanie się środka domu.

Ekologiczny budynek energooszczędny korzysta z nietypowej energii stosując baterie słoneczne bądź korzystanie z wydajnego paliwa odnawialnego- pelet.
Ważne, by materiały stosowane w budownictwie były tworzone ze źródeł odnawialnych lub z odzysku. Używane drewno podczas realizacji przedsięwzięcia powinno posiadać certyfikat potwierdzający, że zostało pozyskane zgodnie z zasadami ochrony przyrody. Z kolei materiały wykończeniowe nie mogą zawierać substancji szkodliwych.

Zużycie wody można zmniejszyć poprzez montowanie specjalnych i wodooszczędnych urządzeń, jakimi są pralki czy zmywarki. Codzienne nawyki również mogą ograniczyć użytkowanie wody. Oszczędzić ją można również zbierając wodę po deszczu, którą można później wykorzystać do podlania ogrodu albo umycia samochodu.

Własna oczyszczalnia ścieków będzie świetnym rozwiązaniem. Nie wymaga ona poświęcenia przy niej sporo czasu i pracy, gdyż prace, które trzeba przy niej wykonać to zaledwie usunięcie osadu czynnego, którego trzeba usuwać raz na pół roku i zajmuje to około pół godziny. Mając własną oczyszczalnię, można zapomnieć o problemach z przeciekaniem nieszczelnego szamba.

W ekologicznym domu energooszczędnym warto też o zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, dzięki zamontowaniu energooszczędnych urządzeń, które za każdym razem po wyjściu z domu i niekorzystania z nich trzeba wyłączać z prądu. Warto pamiętać o wyjmowaniu z gniazdek kabli, które w danym momencie nie są używane.