Dom murowany czy szkieletowy?

Technologie murowane, które są w dalszym ciągu modyfikowane, znane są od dawnych czasów. Różnice między domem szkieletowym a murowanym są widoczne.

Decydując się na wybór najpierw warto sprecyzować swoje wymagania i potrzeby. Budowa murowanego domu trwa dłużej, bo czasem i 2 sezony. Szkielety natomiast buduje się w szybkim tempie, ponieważ powstają one dla tych, którzy nie przywiązują szczególnej wagi ani do długiej trwałości budynku ani do dłuższego pobytu w jednym miejscu.

Różnice w obu domach widoczne są już podczas wylewania podstaw. Dom szkieletowy wywiera mniejsze obciążenie na ziemię, zatem daje przy okazji możliwość wylania fundamentu oszczędnego, co jest jedyną mokrą pracą w tej budowie.

Ściany w domach szkieletowych izolowane są folią paroszczelną, która powstrzymuje skraplanie się pary wodnej z wełny mineralnej. Murowany dom łatwiej utrzymuje paroprzepuszczalność, gdyż zdolność do gromadzenia wilgoci w ścianach pozwala na zatrzymanie nadmiaru pary wodnej i jej wydalenie przez ściany podczas spadku wilgotności powietrza. Może dojść nawet do potrzeby korzystania z ogrzewania nawet latem, gdy nastąpi niska zdolność utrzymywania ciepła.

Mury budynków powstają przez użycie bloków silikatowych, które ociepla się wełną mineralną i która tłumi hałasy od zewnątrz.

Domy szkieletowe wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi. Ich wadą jest to, że nie są w stanie udźwignąć ciężkich rzeczy, nawet czasem zwykłej półki, dlatego w konstrukcji szkieletowej czasem trzeba użyć dodatkowych wzmocnień. Wnętrze tych domów wypełnią drewniane boazerie lub panele boazeryjne.

Plusem jest, że instalacje w domu szkieletowym przeprowadzane są w ścianach. Ogrzewania w obu budynkach są zróżnicowane. Ogrzewanie podłogowe będzie bardziej korzystne w domu murowanym niż w szkieletowym, ponieważ następuje wolna reakcja na zmiany temperatury. To może doprowadzić do przegrzewania lub niedogrzania wnętrz.

Dokonując wyboru z pewnością warto wziąć pod uwagę swoje zapotrzebowania i wymagania.