Wady i zalety drewnianych domów

Sporo inwestorów nadal korzysta z budowy domów w drewnianej konstrukcji. Domy te ładnie komponują się z otoczeniem i zapewniają domownikom zdrowy mikroklimat. Drewno to materiał posiadający zdolność samoregulacji wilgotności. W zimie daje ciepło, a latem ochładza wnętrze. Drewniane domy, jak reszta innych, mają swoich sprzymierzeńców, ale mają także swoich przeciwników.

Domy konstrukcji drewnianej szybciej tracą ciepło, ale też łatwo się nagrzewają. Drewniane belki stropowe z kolei poniekąd ograniczają rozmiary pomieszczeń, ale to nie jest największą przeszkodą. Podczas budowy tego typu domów, potrzebna jest ogromna precyzja, dokładność i staranność. Budowa ta wymaga bardzo dobrej znajomości technicznej oraz montażowej. Więcej jednak jest raczej atutów niż wad tego rodzaju budownictwa.
Koszt budowy drewnianego domu, w porównaniu z budową domu tradycyjnego, jest nieporównywalny. Dom konstrukcji drewnianej jest o wiele tańszy.

Dodatkową zaletą wznoszenia takich obiektów, jest bardzo szybkie tempo budowy domów. Cały proces budowy zamyka się w 10 tygodniach. Plusem jest fakt, że domy te można stawiać o każdej porze roku, gdyż jedyną mokrą pracą, jaka jest w nim wykonywana, jest wylanie fundamentu.

Jakość powietrza w drewnianym domu jest dużo korzystniejsza dla zdrowia użytkowników, niż jakość powietrza w domu murowanym. Przebywanie w takim domu jest bardzo komfortowe i zapewne wpływa korzystnie na stan samopoczucia.

Koszt budowy domu o konstrukcji drewnianej nie wymaga sporych nakładów. Wyposażenie wnętrz oraz wylanie fundamentów również nie jest drogie. Drewno jest tak pięknym surowcem i materiałem stosowanym w budownictwie, że nie zachodzi potrzeba robienia tynków czy tapet. Inną zaletą domów z drewna jest możliwość jego rozbudowania. W przypadku domów tradycyjnych nie jest to proste rozwiązanie.

Domy drewniane są także domami ekologicznymi. Przede wszystkim budowane są z naturalnego surowca, jakim jest drewno. Domy te są stanowczo tańsze, niż murowane, dlatego zawsze warto rozważyć tę kwestię.