Domy pasywne

Projekt domu pasywnego powinien być indywidualnie wykonywany, ponieważ gotowe projekty mogą nie spełnić wszystkich oczekiwań. W fazie realizacji może się bowiem okazać, że gotowy projekt nie uwzględnił wielu detali a jego przerobienie i dopasowanie do potrzeb może być kosztowne. W takim przypadku całościowa cena projektu może okazać się znacznie wyższa, niż w przypadku wykonania indywidualnego planu.
Przy budowie domu pasywnego nie wystarczy dołożyć więcej izolacji, wstawić energooszczędne okna i zamontować mechaniczną wentylację. Jeśli chcemy wybudować ciepły dom i ograniczyć wydatki na ogrzanie domu, to musimy wziąć pod uwagę wiele kwestii. W fazie projektu należy uwzględnić układ pomieszczeń, by w dobrze nasłonecznionych miejscach usytuować salon, jadalnię, kuchnię. Dzięki temu promienie słoneczne pomogą utrzymać w pomieszczeniach wyższą temperaturę zapewniającą odpowiedni komfort cieplny. Od strony najzimniejszej, czyli od północnej powinny znaleźć się pomieszczenia gospodarcze, kotłownia i garaż.
Domy pasywne powinny dobrze kumulować ciepło i ograniczać wszelkie jego straty. Bryła takich domów musi być zwarta, bo dzięki temu uzyska się lepszy wskaźnik kubatury do ścian zewnętrznych, przez które traci się ciepło. W takich domach trzeba wyeliminować wszelkie mostki termiczne. W tym miejscu istotne są wszystkie detale. Należy rozważyć wszelkie rozwiązania architektoniczne, które takie mostki tworzą. W przypadku domu z wykuszami, balkonami trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty, które pomogą zlikwidować mostki termiczne. Będzie się to wiązało z montażem markiz, różnych zadaszeń i rolet.
Budując domy pasywne szczególny nacisk kładzie się na ściany. Muszą mieć one grubszą warstwę izolacji. Dobrze jest korzystać z systemu ociepleń od jednego producenta, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów związanych z utratą ciepła. Z racji tego, że budynki energooszczędne są bardzo szczelne konieczne jest zamontowanie w nich wentylacji mechanicznej. Zapewni ona dopływ świeżego powietrza, i dodatkowo dzięki zastosowanym filtrom usunie wszelkie zanieczyszczenia, w tym uczulający pyłki.