Postawienie domu parterowego

W polskim krajobrazie najczęściej widuje się domy piętrowe. Dzieje się to dlatego, że na wybudowanie takich domów wystarczy niewielka działka. Ponadto w wielu przypadkach plany zagospodarowania przestrzennego nakładają na inwestora taki wymóg. Każda gmina dba o estetykę swoich miejscowości. Nie najlepiej prezentowałby się niski domek na tle domów piętrowych w ciasnej zabudowie.
Dlatego decydując się na postawienie domu parterowego należy szukać odpowiedniej lokalizacji, na której nie będzie problemów z budową takiego budynku. Mając wybrane miejsce pod budowę własnego domu, należy odpowiednio zaprojektować jego kształt i układ pomieszczeń. Domy parterowe pozwalają na wytyczenie w środku kilku stref związanych z przeznaczeniem. Mamy w takich domach strefę dzienną, w której umieszcza się salon z otwartą kuchnią i jadalnią. To zastosowanie pozwala uzyskać wrażenie dużej wolnej przestrzeni. Mamy także strefę gospodarczą z garażem i kotłownią a także strefę nocną, gdzie lokuje się sypialnie oraz pokoiki dla dzieci.
Budynek jednokondygnacyjny idealnie wkomponowuje się w krajobraz. Ponadto daje on poczucie otwartości na naturę. Najczęściej otacza się salon tarasami i to z wyjściem na dwie strony. Każdy z dowolnego miejsca ma możliwość kontaktu z naturą. Domy parterowe mają także inną ważną zaletę. Nie ma w nich schodów. Po pierwsze budowa takich schodów jest kosztowna, tak więc ich brak pozwala zaoszczędzić pieniądze, ponadto na ich postawienie potrzeba sporej ilości miejsca wewnątrz. W domach parterowych uzyskuje się w ten sposób sporą ilość wolnej przestrzeni. Na postawienie domu parterowego decydują się najczęściej osoby starsze a także rodziny z małymi dziećmi. Swobodne poruszanie się po jednej kondygnacji pozwala zachować jedność, co ma korzystny wpływ na kształtowanie więzi rodzinnych.
Domy parterowe cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ ich budowa zajmuje znacznie mniej czasu w porównaniu z postawieniem domu piętrowego a także generują mniejsze koszty w fazie realizacji projektu. Oczywiście wszystko zależy od metrażu takiego domu oraz innych indywidualnych czynników.