Dom o prostej bryle

"Jeśli zamierzamy wybudować dom, warto już w fazie projektu zastanowić się nad jego wyglądem, ale również zadbać by jego eksploatacja była jak najtańsza. W tym celu należałoby się zastanowić nad bryłą budynku, bo to ona ma istotny wpływ na późniejsze wydatki związane z ogrzaniem budynku.
Dom o prostej bryle a w dodatku piętrowy pozwala na zmniejszenie strat ciepła. Decydując się na dom energooszczędny najlepiej, jeśli rzuty kondygnacji są zbliżone do kwadratu lub niewielkiego prostokąta. Dzięki temu powierzchnia przegród zewnętrznych (podłoga, dach, ściany) jest niewielka w stosunku do kubatury oraz powierzchni budynku. Wpływa to na mniejsze koszty budowy i ogrzania w czasie eksploatacji.
Wszelkie urozmaicenia, typu balkony są przyczyną znacznych strat ciepła, dlatego ich zastosowanie w domach energooszczędnych jest niewskazane. Skomplikowane wielopołaciowe dachy także zwiększają straty ciepła, w dodatku przy ich wykonaniu łatwo o błędy, a w konsekwencji o przecieki. Dlatego przy domach energooszczędnych polecane są proste dachy dwu lub czterospadkowe.
Dbając o energooszczędność powinno się też zrezygnować z załamań bryły budynku. Wykusze, itp. komplikują konstrukcję stropów i zwiększają powierzchnię przegród zewnętrznych a tym samym powodują większe straty ciepła. W środku pomieszczenia powinny być zgrupowane ze względu na funkcje oraz potrzebne w nich instalacje. Najlepiej gdy łazienki są położone obok siebie lub jedna nad drugą. Wówczas można przyłączyć je do jednego pionu kanalizacyjnego. Blisko kuchni i łazienek powinno się znaleźć pomieszczenie z kotłem przygotowującym ciepłą wodę. Dzięki krótkim odcinkom rur woda nie będzie się zbyt szybko wychładzać. Przy planowaniu układu pomieszczeń należy brać pod uwagę kierunki świata i od strony dobrze nasłonecznionej ulokować salon oraz kuchnię z jadalnią. Biorąc pod uwagę ograniczenie strat ciepła ważne, by dom miał prostą i zwartą bryłę, a duże okna znajdowały się od strony południowej. Równocześnie trzeba pamiętać, o możliwości ich skutecznego zaciemnienia - inaczej latem okna staną się przyczyną przegrzania pomieszczeń."