Domy inteligentne

W Polsce coraz częściej pojawiają się pytania o tak zwane domy inteligentne. Czym zatem są i dla kogo jest skierowana taka koncepcja budynku?
Inteligentny dom najkrócej można opisać jako integrację wszystkich urządzeń w domu w jeden system. W ten sposób dom zyskuje nowe możliwości. Inteligentne systemy eliminują potrzebę sterowania urządzeniami i instalacjami, obsługiwanymi do tej pory przez mieszkańców domu. Ustawiają światło i temperaturę stosownie do potrzeb domowników, zasłaniają zasłony o zmroku, wyłączają wszystkie urządzenia, gdy nikogo nie ma w środku. Na bieżąco sprawdzają, czy odczyn wody w basenie jest prawidłowy.
Najczęściej te zastosowania można znaleźć w luksusowych domach, ponieważ wiążą się one ze sporymi wydatkami na nowoczesne technologie. Centralny system zarządzania pozwala wygodnie sterować niemal każdym urządzeniem w inteligentnym domu. Za sprawą zastosowania wizualizacji i połączenia instalacji do Internetu użytkownik może kontrolować jego działanie z każdego dowolnego miejsca na świecie.

Ważnym wyróżnikiem inteligentnego domu jest jego elastyczność, czyli zdolność przystosowania się do nowych warunków. Dysponując dobrze zaprojektowanym systemem automatyki domowej, bez żadnych trudności można dodawać nowe sceny i funkcje do pomieszczeń, czy też zmieniać ich przeznaczenie. Sterowanie inteligentnym domem opiera się na scenach. Projektując system ustala się scenariusze działania poszczególnych urządzeń, odpowiadające danej sytuacji. Uruchamia się je za pomocą jednego przycisku. Służy to oszczędności czasu mieszkańców. Planuje się więc w systemach, że po wyjściu z domu ma się włączyć alarm, zmniejszyć ogrzewanie, mają zgasnąć światła i zasłonić się rolety. Wszystko zaplanowane w jednym scenariuszu i uruchamiane jednym przyciskiem.
Sterowanie inteligentnym domem przebiega w wygodny i intuicyjny sposób. Lokalnie, przy pomocy wielofunkcyjnych paneli, zdalnie, przy użyciu smartfonu czy komputera. Możliwości jakie dają inteligentne instalacje są bardzo rozbudowane i ciągle się zwiększają, w celu zaspokojenia nowych potrzeb.