Dom, który myśli?

Czy to faktycznie warte zachodu? Domy inteligentne to wytwór teraźniejszości, który choć nie jest jedyną opcją, jest niezwykle wygodny. Taki system zapewnia mieszkańcom komfort oraz często bezpieczeństwo, nie angażując ich czasu i uwagi. Jest to więc nie tylko "zabawka" dla pasjonatów nowoczesności i ludzi bardzo bogatych, ale także i możliwości dla przeciętnych osób. Oczywiście domy inteligentne nie muszą zawierać pełnego zestawu dostępnych opcji - może to być tylko ta część, która mieszkańcom najbardziej się przyda. Być może będzie to sterowanie oświetleniem, a może system alarmów.

Nowoczesne budownictwo stale się rozwija, a architekci projektują wspaniałe rozwiązania na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Dzięki temu można posiadać dom, który "uczy się" stylu życia mieszkańców i "wie", o której godzinie należy zapalić światła lub że osoba przebywająca w pokoju śpi - wtedy szybko je wygasza. To ciekawy, nowoczesny sposób na oszczędność i nową jakość w poczuciu bezpieczeństwa osób mieszkających w domu.

Znanych jest również wiele przykładów integracji sprzętu audio i video, dzięki któremu możemy słuchać na przykład tej samej muzyki w wielu pomieszczeniach. System alarmowy może być również połączony z innymi w danym budynku i dzięki temu, kiedy będziemy go opuszczać to nie tylko zamkną się drzwi, zasuną rolety, zgaśnie światło, ale również włączy się alarm. W ten sam sposób zabezpieczyć się można także przed czasem i pożarem. Wszystkie te systemy połączone w jedno możemy stale monitorować chociażby przez internet czy przez telefon. Tą samą drogą możemy otrzymywać informacje na temat tego, co akurat dzieje się w naszym domu. Nie musimy więc martwić się już czy pozamykane są drzwi i okna, czy wyłączyliśmy żelazko lub pogasiliśmy światła, bo długo nie będzie nas w domu.
Inteligentne domy to z pewnością przyszłość, która będzie się pewnie jeszcze nie raz zmieniać. Stały rozwój tego typu technologii sprawia, że możemy coraz lepiej kontrolować również swój dom czy mieszkanie, czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo.

z500.pl