Jaki projekt domu wybrać?

Jaki projekt domu wybrać? Nad tą kwestią zastanawia się chyba większość inwestorów. Zwłaszcza, że taka decyzja pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje, z którymi będziemy musieli mierzyć się przez długie lata. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo gotowych projektów domów, wystarczy jedynie adaptacja projektu i możemy zacząć budowę swojego wymarzonego gniazdka.

Oczywiście, jeżeli dysponujemy nieco większymi zasobami gotówki zawsze możemy zdecydować się na projekt przygotowany specjalnie dla nas. Takie rozwiązanie jest jednak dość kosztowne.

Czym się kierować, gdy wybieramy projekt domu?
Po pierwsze musimy wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich członków naszej rodziny. Każdy z nich powinien się dobrze czuć w nowym domu. Po drugie należy wziąć pod uwagę wielkość działki. Jeśli zdecydujemy się na dom parterowy to automatycznie musimy liczyć się z zakupem większej działki, ponieważ taki budynek jest o wiele bardziej rozłożysty aniżeli budynek piętrowy o podobnym metrażu.

Po trzecie weźmy pod uwagę własne upodobania estetyczne. Domy nowoczesne charakteryzują się surową formą i stylistyką, tam nie ma miejsca na kolumienki i zbędne ozdobniki. Na drugim biegunie są domy tradycyjne bardzo mocno nawiązujące do naszych korzeni. Ten rodzaj budownictwa inspirowany jest szlacheckimi dworkami. A więc gdy zdecydujemy się na tego rodzaju projekt to będziemy mogli cieszyć nasze oczy malowniczymi gankami i kolumnami. Oczywiście decydując się na budownictwo tradycyjne wcale nie musimy wyrzekać się nowoczesnych technologii. Wszystkie nowinki techniczne bez problemu można obudować klasycznym opakowaniem. A nasz dworek może być uzbrojony w najnowsze systemy ogrzewania, klimatyzację czy regulację oświetlenia.

Ważna, aby nasz dom dobrze komponował się z najbliższą okolicą. A zwłaszcza ogrodem. Dlatego gdy już wybierzemy idealny dla nas projekt domu warto zatrudnić architekta zieleni, który pomoże zaprojektować ogród. Prawidłowo zaprojektowane otoczenie naszego domostwa podkreśli zalety bryły budynku, a także stanie się idealną całością z domem. Ich zletami będziemy mogli się cieszyć przez długie lata.