Kontenery jako domy luksusowe

Architektura wciąż się rozwija i proponuje coraz to nowsze rozwiązania. W ostatnich latach powstało wiele różnych alternatyw dla tradycyjnego budownictwa – od high-tech’u przez eko-architekturę do low-tech’u. Nie tak szeroko znaną, a wartą zauważenia, odmianą jest tak zwana architektura kontenerowa.

Niewiele osób wie, że kontenery to nie tylko pomysł na ratowanie ofiar katastrof, rozwiązanie problemów mieszkaniowych Trzeciego Świata, czy sposób na jak najtańsze mieszkanie. Kontenery potrafią stanowić wyszukaną, formę swoistego luksusu, tworząc domy luksusowe. W Stanach Zjednoczonych znani architekci Walter Scott Perry i Eric Engheben zaproponowali innowacyjny projekt, składający się z sześciu kontenerów, stali oraz metalowego baldachimu. Ten ostatni wzmocniony został stalowymi ramami, które nadają mu dużą siłę i odporność na żywioły. Dom ten, znany jako The Tim Palen Studio at Shadow Mountain, to dom luksusowy i miejsce pracy dla właściciela.

Natomiast inny, znany architekt Adam Kalkin, zaproponował Quick Houses – domy z sześciu kontenerów i szkła, które mają trzy sypialnie i dwie łazienki. Wszystko to mieści się na około 186 m2. Od momentu zamówienia domy te mają być dowiezione w każde dostępne miejsce Stanów Zjednoczonych w ciągu 10 tygodni, natomiast gotowe do wprowadzenia się mieszkańców mają być w przeciągu sześciu miesięcy. Perry podkreśla niski koszt budowy, oraz łatwość transportu i montażu. Podobne zalety dostrzegamy w projekcie wspomnianego Kalkina. Niski koszt, modułowość, niekłopotliwy transport i szybki montaż są bez wątpienia znacznymi zaletami nowego nurtu.

Budownictwo kontenerowe to nie jedynie rozwiązanie dla pojedynczych rezydencji, czy domów mieszkalnych. W Utrechcie z kontenerów został zbudowany wielokolorowy kampus studencki. Pierwszy zrealizowany projekt stanął w Trinity Buoy Wharf w Londynie i składał się z 37 mieszkań. Ukazuje nam to, że kontenery wychodzą z awangardowego użytku i idą w nowym kierunku zagospodarownia przestrzeni publicznej. W końcu nie można odmówić im wielu zalet, o których wspominamy. Pozostaje nam oczekiwać, aż domy luksusowe z kontenerów zawitają w Polsce.