Dom nowoczesny czy tradycyjny?

Gdy podejmiemy decyzję o budowie domu, przychodzi moment wyboru najlepszego projektu, który spełni zarówno oczekiwania właścicieli, jak również będzie zgodny z zastanym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W zależności od gustu, można wybrać wygląd tradycyjny bądź też bardziej skusić się na domy nowoczesne. Który z nich jest lepszy, tańszy czy też bardziej praktyczny? A może połączyć tradycję z nowoczesnością?

Tradycyjne rozwiązania od zawsze posiadały zwolenników. Dom zbudowany w takim stylu wywołuje zazwyczaj pozytywne odczucia, takie jak ciepło czy spokój. Możemy wtedy mieć pewność, że wygląd zewnętrzny budynku nie wzbudzi kontrowersji i negatywnych odczuć u sąsiadów. Projekty domów parterowych w stylu klasycznym są również chętniej zatwierdzane przez urzędników, którzy na tej podstawie wydają pozwolenie na budowę.

Jednak w ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się domy nowoczesne. Najwyraźniej zauważyć można to w architekturze nowych osiedli, gdzie pojawiają się innowacyjne i nietypowe rozwiązania. Takie budynki pozbawione są najczęściej niepotrzebnych z funkcjonalnego punktu widzenia dodatków, a nowoczesna architektura dopuszcza znacznie większą inwencję w kształt i wygląd domu. Można więc w bardziej swobodny sposób dobierać dodatki, materiały wykończeniowe, kolorystykę, kształt takich elementów jak między innymi okna. Nie trzeba również uważać na zachowanie symetrii, która jest tak typowa w tradycyjnym stylu. Dzięki swobodnej aranżacji, nowoczesnym stylem powinny być zainteresowane osoby, próbujące znaleźć projekty domów na wąską działkę lub taką, której kształt nie pozwala na bardziej tradycyjne rozwiązania.

Zwykle trudno dokonać optymalnego wyboru. Dotyczy to zazwyczaj sytuacji, gdy trzeba pogodzić gusta wielu domowników. Aby zaspokoić potrzeby i poczucie piękna wszystkich mieszkańców przyszłego domu, projektanci proponują do tego samego planu budynku kilka sposobów jego wykończenia. Czasem kilka drobiazgów potrafi w sposób znazczny odmienić wygląd przy zachowaniu niezmienionej funkcjonalności. W zależności od tych detali można dostosować wygląd domu do praktycznie każdego stylu.