Uwzględnienie rekuperatora w projekcie domu

Koszty eksploatacji budynków rosną, nic więc dziwnego, że wszyscy szukają rozwiązań, które minimalizują koszty użytkowania budynku. Nowoczesne projekty domów zakładają solidną izolacje i nowoczesne rozwiązania grzewcze. Uzyskanie czystego i zdrowego powietrza oraz obniżenie rachunków za ogrzewanie wymaga skorzystanie z możliwości jakie daje wentylacja mechaniczna.

Rekuperatory to innymi słowy nic innego jak właśnie system wentylacji mechanicznej, która posiada funkcję odzyskiwania utraconego ciepła. Polega to na tym, że wtłaczanie i wymiana powietrza ma miejsce przy udziale specjalnego wymiennika ciepła. Tłumacząc to w sposób obrazowy, jest to system rurek splecionych w warkocz, przez które w jednej przepływa zimne, w drugiej ciepłe powietrze pozostając w systemie zamkniętym. Powietrze to, choć nie ulega wymieszaniu ogrzewa się wzajemnie. Co ważne, system ten gwarantuje również świeże i zdrowe powietrze, wolne od niebezpiecznych alergenów, jak również rozwiązuje problem wilgotności.

O tym, że wentylacja mechaniczna jest coraz bardziej popularna świadczy jej skuteczność jak i prosta budowa oraz niski koszt montażu. Rekuperator to tak naprawdę serce wentylacji mechanicznej. Aby dobrać odpowiedni rekuperator trzeba zwrócić uwagę, na następujące parametry:
- Masa.
- Poziom hałasu wytwarzany przez urządzenie.
- Poziom i zakres odzyskiwania ciepła (wraz z rekuperatorem powinny być udostępnione wykresy jak przedstawia się jego sprawność dla suchego powietrza.)
- Ilość zużywanej energii (urządzenie to działa non stop, jest to więc bardzo ważny czynniki, gdyż może okazać się, że oszczędność na ogrzewaniu, zostanie zamieniona na wyższe rachunki za prąd.)
- Dostępność oraz koszt filtrów powietrza, które, aby urządzenie spełniało swoją role, muszą być wymieniane nie rzadziej niż raz na pól roku.
- Zastosowanie sprawdzonych i niezawodnych wentylatorów od znanych producentów, co zapewnia ich długoletnie użytkowanie.

Podsumowując, rekuperator przeznaczony do wykorzystany w domu jednorodzinnym, musi mieć bardzo wysokie parametry techniczne i jednocześnie posiadać jak najprostszą budowę, tylko wtedy dobrze spełni swoje zadanie.