Tradycyjne budownictwo powoli odchodzi do lamusa. Teraz stawia się raczej na projekty domów nowoczesnych - odnosi się to nie tylko do ich wyglądu, ale również do zastosowanych w nich nowych technologii. Jakie nowe rozwiązania mogą być zastosowane w takim budownictwie? Czy odejście od domów tradycyjnych i budownictwa tradycyjnego na rzecz budownictwa nowoczesnego to słuszne rozwiązanie?
Przede wszystkim, projekty domów nowoczesnych uwzględniają szybszy czas ich budowy. Dlaczego taki dom można zbudować szybciej? To proste - podczas jego budowy wykorzystuje się większe elementy, np. bloczki keramzytowe, które mają bardzo dobrą izolację cieplną. Co więcej - wypalane są one w piecach, mogą więc przybierać najrozmaitsze formy i kształty. Takie konstrukcje szkieletowe mogą być wykonane o wiele szybciej niż żmudne kładzenie cegieł. Poza tym, bloki keramzytowe zamawia się w fabryce podając odpowiednie wymiary, nie trzeba więc martwić się o to, że na budowie zostaną nam jakieś niepotrzebne materiały.
Trzeba również zwrócić uwagę na drugą stronę medalu: projekty domów współczesnych nierzadko bywają droższe niż projekty domów tradycyjnych, nie mówiąc już o ich wykonaniu. Na cenę ma wpływ jakość materiałów oraz to, że są to materiały gotowe, na zamówienie. Kolejną kwestią jest to, że do postawienia takiego domu nie wystarczy ekipa budowlana, która stawia domy tradycyjne. To zupełnie inny typ budownictwa dlatego musimy zadbać o to, by zatrudnić profesjonalistów, którzy doskonale znają się na montażu gotowych elementów - ekipa taka jest zazwyczaj zdecydowanie droższa. Pozostaje jeszcze kwestia dowozu materiałów na plac budowy i ukształtowanie działki. Budowa takiego domu odbywa się za pomocą dźwigów. Dostarczenie materiałów nie będzie możliwe tam, gdzie ziemia jest wilgotna, lub nie ma wytyczonego dojazdu. To bez wątpienia kolejna kwestia, którą należy się zająć.