Budowa domu a formalności

O posiadaniu własnego domu marzy wiele osób, jednakże nie każdy decyduje się na budowę swoich czerech kątów. Znacznie częściej inwestorzy kupują gotowy dom, jednakże są i tacy, którzy pragną samodzielnie wznieść mury swojego przyszłego lokum. Budowa domu wiąże się z niemałymi wydatkami. Jest to proces żmudny i czasochłonny. Nie zawsze też wszystko idzie po naszej myśli i czasami pojawiają się pewne trudności na etapie dopełniania formalności. Z jakich etapów skalda się zatem budowa domu w początkowej fazie?

Budowa domu a formalności 

Zakup działki to dopiero wierzchołek góry lodowej. Przed inwestorem czeka jeszcze długa i czasem wyboista droga. Konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, załatwienie szeregu formalności i przygotowanie terenu pod budowę. Bardzo ważne jest to, aby dobrze przemyśleć zakup gruntu pod budowę, gdyż nie na każdym terenie może zostać wybudowana nieruchomość. Konieczne jest zatem uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy czy też miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zdarza się tak, że dany teren nie ma MPZP, co wymaga złożenia wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Na tym etapie zaleca się również sprawdzenie tego, czy w najbliższym otoczeniu planowane są jakieś inwestycje. Jeśli przykładowo komuś zależy na mieszkaniu w spokojnym miejscu, a obok planowane jest wybudowanie centrum handlowego, to lepiej rozejrzeć się za inną działką. Najlepiej jest także od razu sprawdzić dostępność mediów i możliwość odprowadzania wody deszczowej. Nie zawsze można podłączyć się do kanalizacji czy wody, co wiąże się z koniecznością wybudowania własnej studni/szamba i umieszczenia stosownego zapisu w projekcie budowlanym.

Następnym etapem jest wybranie projektu architektoniczno-budowlanego. Wybierając gotowy projekt katalogowy, trzeba pamiętać o jego adaptacji do posiadanej działki. Jeśli chodzi o dodatkowe opinie i uzgodnienia, to czasami konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego czy też pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych w przypadku działki znajdującej się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia budowy domu do starostwa lub uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Wraz z podjęciem prac przygotowawczych na terenie budowy następuje rozpoczęcie budowy.