Budowa domu – od czego zacząć?

Budowa domu to spora inwestycja, która wymaga nie tylko nakładów finansowych, ale również czasu i odpowiedniego przygotowania. Bardzo ważne jest to, aby budowa przebiegała zgodnie z przepisami prawa i każdy jej etap miał miejsce w odpowiedniej kolejności. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie nieprzewidzianych i nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości. Jak zatem wygląda budowa domu w praktyce?

Budowa domu – od czego zacząć? 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie jest możliwe rozpoczęcie budowy domu w dowolnym momencie i w jakikolwiek sposób. Pierwszym krokiem jest przygotowanie się do budowy domu i załatwienie związanych z tym formalności. Nie chodzi tutaj wyłącznie o dokumentację dotyczącą działki i samego projektu domu. Samo posiadanie działki budowlanej to dopiero początek i nie równa się to z możliwością rozpoczęcia prac budowlanych. Niezbędne jest najpierw zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w celu ocenienia rzeczywistych możliwości zabudowy na wybranym terenie. Konieczne jest zatem zdobycie warunków zabudowy, a potem udanie się z dokumentami do urzędu gminy. Oczywiście jeśli ktoś kupił już działkę z warunkami zabudowy, to krok ten go nie dotyczy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że warunki zabudowy mają termin ważności.

Kolejnym krokiem jest opracowanie z geodetą mapy do celów projektowych. Można także udać się do wydziału geodezji i kartografii w odpowiednim starostwie powiatowym. Następnym etapem jest wybór projektu, który oczywiście musi być zgodny z MPZP czy warunkami budowy. Dalej należy zadbać o uzyskanie przyłączy mediów, a następnie czeka nas wizyta w urzędzie w celu złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Dokument ten uprawomocnia się w przeciągu dwóch tygodni od ogłoszenia decyzji starostwa. Trzeba jeszcze zgłosić chęć budowy domu w Powiatowym Inspektoracie Budowlanym. Posiadając wszystkie stosowane dokumenty, można przystąpić do budowy domu. Inwestor musi teraz przygotować fundamenty, a więc nawiązać współpracę z wykonawcami i z producentami.