Zakup drewnianego domu – czym kierować się przy wyborze?

Domy drewniane cieszą się coraz większą popularnością i coraz więcej osób marzy o swoich własnych czterech katach z bali. Tego typu konstrukcje nie tylko świetnie się prezentują, ale również są rozwiązaniem ekologicznym, ekonomicznym i szybszym w realizacji niż tradycyjne budynki murowane. Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na zakup domu z bali?

Zakup drewnianego domu – czym kierować się przy wyborze?

Domy z bali to idealne rozwiązanie dla osób chcących być bliżej z naturą oraz oczekujących oszczędności i ciepłej atmosfery. Domy drewniane mają swój unikatowy charakter i nieprzeciętne walory estetyczne. Jeśli pragniemy wejść w posiadanie takiego budynku, to mamy dwie możliwości – samodzielnie stworzyć dom od podstaw zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami lub zdecydować się na gotowy projekt katalogowy. Oba rozwiązania mają oczywiście swoje zalety i wady. Taniej i szybciej będzie kupić i zrealizować gotowy projekt domu. Jeszcze inną opcją jest zakup używanego domu, co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia mniej lub bardziej kosztowanego remontu. Może się okazać, że taki używany dom ma sporo defektów, przez co inwestycja w niego nie będzie zbyt opłacalnym rozwiązaniem. W celu uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości konieczne jest dokładne obejrzenie całej konstrukcji. Chodzi tutaj zarówno o stan wizualny budynku, jak również o wydzielany przez niego zapach. Jeśli wyczujemy zapach octu czy też stęchlizny, to można podejrzewać, że stan budynku pozostawia wiele do życzenia. Uwagę należy zwrócić także na wszelkiego typu pęknięcia i rozszczelnienia. Zakup używanego domu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem.

Jeśli z kolei decydujemy się na zakup nowego domu o drewnianej konstrukcji, to najlepiej jest postawić na sprawdzone źródła. Wiąże się to z niemałymi kosztami, dlatego też należy mieć pewność co do jakości konstrukcji. Należy sprawdzić, kto dokładnie był odpowiedzialny za budowę domu – czy była to profesjonalna ekipa z doświadczeniem, która posiada wiedzę na temat budowania domów drewnianych? Podczas wybierania domu z bali należy zwrócić uwagę na wszystkim zawarte w niej zapisy, w tym na jasno określony czas, w którym ma zostać wzniesiona konstrukcja. Na solidność i trwałość domu mają wpływ zarówno wysokiej jakości materiały, jak również dobra ekipa fachowców.