Co powinien zawierać projekt domu energooszczędnego?

Domy energooszczędne charakteryzują się niskim wskaźnikiem zużycia energii cieplnej. Projekt domu energooszczędnego, poza prawidłowym rozmieszczeniem pomieszczeń, powinien dodatkowo posiadać określone parametry, które bezpośrednio wpływają na wysokość kosztów ciepła w domu. Wtedy będzie projektem domu energooszczędnego.

Dom energooszczędny jest budynkiem specyficznym. Charakteryzuje się niskim poziomem zużycia energii. I to niskie zużycie energii powinno zostać określone już na poziomie wyboru lub zakupu gotowego projektu domu. Należy tutaj zadbać o kilka istotnych elementów, zwłaszcza takich, które pozwolą na radykalne oszczędzanie energii cieplnej.

Warto przyjrzeć się projektowi bryły budynku. Im jest bardziej jest zwarta, tym straty ciepła są mniejsze. Dom energooszczędny nie powinien mieć zbędnie wystających elementów, którymi są lukarny, wykusze czy balkony. Kolejnym bardzo istotnym elementem jest właściwa izolacja termiczna dla wszystkich przegród budowlanych w projekcie domu. Bierzemy pod uwagę dach, okna i ściany. Izolacyjność cieplna to współczynnik przenikania ciepła U. Im niższy jest dla materiałów, tym mniejsze są straty ciepła.

Ważnym jest także wybór systemu grzewczego. Decyduje o tym konkretna pompa ciepła, montaż instalacji solarnej czy też tradycyjnego kotła gazowego, olejowego lub elektrycznego. Wszystko to powinno zapewniać największe oszczędności energii. Urządzenia te pozwalają regulować temperaturę wewnątrz budynku. Odnawialne źródła energii nie wymagają dodatkowych nakładów finansowych.

Ważnym elementem w projekcie domu energooszczędnego jest odpowiednie ułożenie bryły budynku pod względem stron świata. Front domu i garaż powinny być od strony północnej. Salon i taras natomiast powinien być od strony południowej. Pokoje dzienne oraz jadalnia także muszą znajdować się od strony południowej. Pomieszczenia takie jak garderoba, kotłownia najkorzystniej jest umieścić po stronie północnej.