Jak działa inteligentny dom

Kto z nas nie marzy o domu, w którym większość czynności będzie się wykonywała sama?  Ci którzy myślą, że jest to niemożliwe, powinni zmienić zdanie. Przemysł technologiczny zmienił się w ostatnich latach na tyle, że obecnie stosuje się w domach inteligentne systemy, które wykonują niektóre czynności za nas.

Niedowiarkom mówimy, że to nie są czary. Możliwe jest sterowanie swoim domem przez smartfona lub za pomocą tabletu. Wystarczy w swoim domu zamontować system odpowiadający za wszystkie działania, który będzie połączony z naszym telefonem a także innymi urządzeniami w naszym domu. W ten sposób będziemy mogli zarządzać własnym domem wydając komendę przez telefon. A system za każdym razem będzie wykonywał nasze polecenia.

W jakim zakresie działają inteligentne systemy? W zasadzie rzeczy, które mogą wykonać jest bardzo wiele. Mogą między innymi uruchomić ogrzewanie lub klimatyzację w czasie, kiedy znajdujemy się poza domem. Wyobraźmy sobie nasz powrót z pracy: wchodzimy do domu, a tam niezależnie od pogody na zewnątrz, panuje idealna temperatura. Dalej, możemy włączyć i wyłączyć światło, otworzyć okno, zasunąć rolety i żaluzje siedząc wygodnie na kanapie i oglądając telewizor. Sytuacja taka jest niezmiernie komfortowa, kiedy zaczyna padać deszcz i właśnie przypomnieliśmy sobie, że zostawiliśmy uchylone okno. To żaden problem. Okno może się przecież zamknąć samo. Ale to jeszcze nie koniec, ponieważ inteligentny system możemy połączyć również ze sprzętami gospodarstwa domowego. Już teraz zrobienie prania, włącznie piekarnika nie będzie wymagało naszej obecności w domu.

Każdy chciałby mieszkać takim inteligentnym domu. Nie każdego jednak stać na taki luksus, ponieważ systemy są dosyć drogie. Pocieszający jest jednak fakt, że z roku na rok koszty są coraz mniejsze. Jest to spowodowane faktem, że na rynku pojawia się coraz więcej firm produkujących i montujących takie systemy. Przez dużą konkurencje, maleją również ceny oferty.

Być może za jakiś czas każdy będzie mieszkał w inteligentnym domu, a przez to będzie miał więcej czasu na przyjemności, ponieważ nie będzie musiał wszystkiego dopilnować osobiście. Nie będzie takiej potrzeby, ponieważ wszystkim zajmie się inteligentny system.

Projekty domów Z500, funkcjonalne domy jednorodzinne