Dom z drewna to dom idealny

Drewno jest budulcem znanym niemal od zarania budownictwa. Z drewna budowano pierwsze szałasy i powstawały pierwsze domostwa. Drewno jest surowcem ekologicznym, naturalnym i przez to bardzo zdrowym. Jakim surowcem jest drewno i do czego służy?

Drewno jest surowcem otrzymywanym ze ściętych drzew. Następnie jest formowane przez obróbkę. Drewnem nie jest całe drzewo, ale tylko jego część między rdzeniem, a warstwą łyka i kory. Drewno jest najstarszym materiałem budowlanym, jaki kiedykolwiek używał człowiek. W Polsce domy drewniane powstawały już za pierwszych Słowian. W Biskupinie wszystkie domy, urządzenia obronne i wiele przedmiotów wyposażenia i codziennego użytku zostały zrobione z drewna. Przez tysiąclecia budowano całe domy z drewna - powstawały ściany, stropy i dachy. Drewno służyło także jako materiał do wykonywania różnych narzędzi niezbędnych w pracy człowieka. Obecnie domy drewniane wracają do mody, a projekty domów ekologicznych są coraz bardziej pożądane przez inwestorów. Z drewna poza tym wykonuje się podłogi oraz boazerie. Służy do wykonania więźb dachowych, ogrodzeń, pergoli, mebli i zabawek. Z odpadów budowlanych produkuje się płyty pilśniowe i wiórowe, a z nich częściowo produkowane są meble. Generalnie - drewno jest wykorzystywane do produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku.

Dlaczego domy drewniane można określić, jako domy idealne? Przede wszystkim są to domy ekologiczne - budowane z naturalnego materiału, prawie pozbawione szkodliwej dla zdrowia chemii. Po drugie, drewno w domu wytwarza specyficzny mikroklimat, który służy dobremu samopoczuciu człowieka. Domy z drewna są energooszczędne. Cechą dodatnią tego surowca jest jego łatwa przyswajalność cieplna. Drewno szybko się nagrzewa, natomiast bardzo długo się chłodzi, czyli oddaje ciepło. Dom z drewna można nazwać domem idealnym, ponieważ jest ciepły i zdrowy, a tym samym przyjazny dla jego mieszkańców.