Ile kosztuje adaptacja gotowego projektu?

Ile kosztuje adaptacja gotowego projektu domu? Gdy zakupimy gotowy projekt domu, musimy przeprowadzić jego adaptację. Adaptacja projektu jest wymagana prawnie i bez niej nie otrzymamy pozwolenia na budowę. Ile kosztuje adaptacja gotowego projektu domu i co w niej jest najdroższe?

Praca projektanta adaptującego, który wykonuje podstawowy zakres czynności jest dość ściśle określona. Po pierwsze projekt wyga adaptacji do warunków naturalnych panujących na zakupionej działce i zgodności z miejscowym planem zagospodarowania trenu, na którym chcemy wybudować dom. ta część prac architektonicznych nie jest skomplikowana i kosztowna, natomiast zmiany indywidualne w projekcie mogą już nie być tak tanie, jakby się mogło nam wydawać. Wszystko zależy bowiem od stopnia ich trudności i pracochłonności.

Proste zmiany są więc niedrogie i dotyczą przede wszystkim układu funkcjonalnego, czyli przestawienia, rezygnacji z poszczególnych ścianek działowych. Dotyczy to także zmiany miejsca usytuowania i liczby otworów w ścianach (drzwi), zwłaszcza w ścianach działowych. Niedrogie będzie również doprojektowanie daszku nad wejściem.

Drogie są wszystkie zmiany funkcji, formy lub wielkości pomieszczeń. Może to dotyczyć nawet całego budynku. Wtedy takie zmiany zaczynają ingerować w konstrukcję budynku, naruszeniu może ulec rozstaw ścian nośnych, słupów, podparcia. Ma to wpływ na zbrojenie stropów, konstrukcje i postawienie schodów lub nawet oparcie dachu. Wszystkie te zmiany wpływają na przebieg instalacji. Taka adaptacja jest trudna i dlatego droga. Podobnie ma się sprawa z adaptacją poddasza nieużytkowego do celów mieszkalnych, wykonanie podpiwniczenia budynku, którego nie było w projekcie pierwotnym, a zwłaszcza zmiana technologii budowy domu. Projekt domu może zawierać technologię murowaną, a my chcemy wykonać budynek w technologii szkieletowej. Wszystkie zmiany powinny dlatego zawierać wstępny kosztorys, byśmy wiedzieli, ile naprawdę adaptacja projektu będzie nas kosztowała i czy nie lepiej pokusić się o projekt indywidualny budynku.