Dlaczego warto budować domy drewniane?

Drewniane domy z prefabrykatów w szkielecie, jak i domki wykonane z bali drewnianych kojarzyły się z budownictwem letniskowym. Coraz częściej jednak inwestorzy decydują się na budowę domu całorocznego w technologii drewnianej. To rozwiązanie ma bowiem wiele zalet.

Główne zalety domów drewnianych
Budowa domów drewnianych przebiega niezwykle szybko. Już w kilka miesięcy możliwe jest zrealizowanie projektu i sprawienie, by budynek nadawał się do zamieszkania. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mogą doczekać się swojego wymarzonego domu. Co więcej, domy drewniane są zgodne z naturą, ekologiczne i wysoko energooszczędne.

Wiele możliwości
Drewniane domy przeznaczone do całorocznego zamieszkania mogą być naprawdę okazałymi budynkami czy projektami w nowoczesnym stylu. Technologia drewniana daje bowiem szerokie pole do popisu. Możliwe jest tworzenie zarówno dworków, chat góralskich czy nawet bardzo nowoczesnych domów utrzymanych w surowej stylistyce dzięki połączeniu drewna ze szkłem, stalą czy kamieniem. W tradycyjnej architekturze drewnianej doskonale sprawdzają się natomiast stylizowane wykończenia i ozdobniki.

Alternatywa dla domów murowanych
Domy drewniane mogą okazać się niezwykle optymalną i nowoczesną alternatywą dla całorocznych domów murowanych. Budynki w technologii drewnianej charakteryzują się bowiem prostą bryłą, dzięki czemu budowa zazwyczaj przebiega bezproblemowo. Możliwe jest więc uniknięcie niepożądanych mostków termicznych, a także proste ułożenie izolacji czy instalacji. Domy drewniane można też dopasować do potrzeb i oczekiwań mieszkańców, a jednocześnie sprawić, by spełniały wszelkie zasady sztuki budowlanej i obowiązujących przepisów.

Jeszcze więcej zalet
To jednak nie wszystkie zalety domów drewnianych. Drewno jako surowiec naturalny posiada ponadto zdolność do samoregulacji wilgotności, a także pozwala stworzyć mikroklimat wewnątrz budynku. Technologia drewniana wiąże się także z lekką konstrukcją domu, możliwością ograniczenia fundamentów do minimum, a tym samym znacznego obniżenia kosztów związanych z budową.