Od czego zacząć budowę domu? Niezbędne formalności

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu ludzi, którzy szukają odpowiedniej lokalizacji, a gdy kupią już właściwą działkę, wypadałoby zabrać się za budowę domu. Od czego jednak zacząć? Podpowiadamy jak przebrnąć przez formalności i zacząć upragnioną inwestycję.

Budowa domu a warunki zabudowy.

Zanim zdecydujemy się na zakup projektu budowlanego należy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Najlepiej byłoby przeanalizować te dokumenty przed zakupem samej działki. Są one cennym źródeł informacji. Mówią o przeznaczeniu użytkowym działki, jej linii zabudowy, jaka jest dopuszczalna kubatura budynku, jego kształt, a nawet kształt dachu.
Jeśli dana działka nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, wówczas należy wystąpić o wydanie warunków zabudowy. Jest to dokument równorzędny, w którym są zawarte informacje, co do możliwości zabudowy działki budowlanej.

Wybór projektu

Kolejnym etapem jest zakup projektu budowlanego. Do wyboru są dwie opcje: wybór gotowego projektu, tzw. projektu powtarzalnego lub zamówienie indywidualnego projektu domu. Pierwsza opcja jest znacznie tańsza, jednak nie ma tutaj możliwości spersonalizowania wymiarów budynku. Druga przygotowywana jest wedle życzenia klienta, ale za tę usługę trzeba zapłacić znacznie więcej. Indywidualny projekt może okazać się koniecznością, jeśli działka budowlana ma niestandardowe wymiary.

Zgłosić zamiar budowy czy wystąpić o pozwolenie na budowę?

Po nowelizacji prawa budowlanego nie musimy (choć możemy) już występować o pozwolenie na budowę, wystarczy zgłosić zamiar budowy. Zgłoszenie budowy jest procedurą uproszczoną, nie musimy np. przedstawiać decyzji o dostawie mediów. Będą one jednak weryfikowane przy oddaniu budynku do użytku, dlatego wielu inwestorów składa wnioski o wydanie warunków technicznych na dostawę prądu, wody czy gazu.

Budowę domu możemy rozpocząć po upływie 30 dni od daty złożenia takiego zgłoszenia budowlanego, oczywiście, jeśli nie dostaliśmy z urzędu pisma o ewentualnych przeciwwskazaniach. Taka decyzja ważna jest przez 3 lata. W przypadku, gdy inwestor z jakichś powodu w tym czasie nie rozpocznie budowy, będzie musiał po upływie tego terminu powtórnie przejść procedurę.