Budowa domu – od czego zacząć?

Budowa domu to niesamowita przygoda, ale też i wielkie wyzwanie. Kosztuje bardzo dużo pieniędzy i nerwów, a przy tym wymaga zainwestowania swojego czasu. Im jednak lepiej przygotujemy się do tego przedsięwzięcia, tym łatwiej przez to przebrniemy i bardziej będziemy zadowoleni z efektu końcowego. Od czego więc zacząć inwestycję?

Po pierwsze – działka

Na początku należy wybrać działkę, na której nasz dom ma powstać. Poszukiwanie odpowiedniej lokalizacji wcale nie jest proste i na ogół pochłania bardzo dużo czasu. Przy wyborze tej odpowiedniej należy kierować się tym, co dla nas jest najważniejsze (np. odpowiednia infrastruktura, blisko centrum, spokojna lokalizacja, blisko morza, jeziora, lasu itp.). Często wybór działki uzależniony jest od budżetu jakim dysponujemy, ponieważ ich rozpiętość cenowa jest bardzo duża i waha się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy za m2, zależnie od tego, gdzie się znajduje.

Po drugie – projekt domu

Gdy już mamy idealną działkę, musimy pomyślę o tym jak ma wygląd nasz wymarzony dom, który jednocześnie wpasuje się w nasze oczekiwania i w parcelę, którą zakupiliśmy. Możemy wybrać gotowy projekt (ich ceny wahają się od ponad tysiąc do nawet kilkunastu tysięcy), który następnie trzeba będzie wpisać w działkę i uwzględnić wytyczne planu zagospodarowania przestrzennego bądź decyzję o warunkach zabudowy, również warunki gruntowe itp.

Można również zamówić projekt indywidualny, jest to oczywiście ciekawsza propozycja, ale też znacznie droższa (młodzi architekci wykonają go za kilkadziesiąt zł/m2, a renomowana pracowania za 100-200 zł/m2).

Po trzecie – pozwolenie na budowę

Gdy już mamy projekt domu, musimy albo zgłosić budowę (na co pozwalają nam najnowsze przepisy) albo wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę (według starych zasad). Jeśli zgłaszamy budowę to starosta ma 30 dni na wniesienie sprzeciwu.

W obu przypadkach, czy to do zgłoszenia czy do wniosku, musimy dołączyć te same dokumenty: 4 egzemplarze projektu budowlanego z uzgodnieniami, decyzję o warunkach zabudowy bądź wypis z planu zagospodarowania przestrzennego oraz oświadczenie o prawie do dysponowania daną nieruchomością.

Jeśli nie będzie żadnych zastrzeżeń i decyzja uprawomocni się, ekipa budowlana może zacząć budowę naszego wymarzonego domu.