Zakres obowiązków biura architektonicznego

Jesteś przed budową domu i nie wiesz od czego zacząć? Tak duża inwestycja, wymagająca zarówno czasu, jak i wiedzy, a przede wszystkim dużych zasobów pieniężnych to duża dawka stresu dla każdego. Jak więc oszczędzić sobie pracy i stresu? Warto skorzystać z biura architektonicznego. Przeczytaj, czym zajmuje się takie biuro.

Trudno jednoznacznie wskazać czym ogólnie zajmują się biura architektoniczne, ponieważ zakres ich obowiązków jest bardzo szeroki. Oferowane usługi zależą głównie od właściciela, który może je rozszerzać zatrudniając specjalistów od kolejnych dziedzin. Można jednak wyróżnić kilka podstawowych czynności, które spotkamy w każdym biurze.

Koncepcja
Pierwszą z nich jest stworzenie koncepcji architektonicznej. Po oględzinach terenu pod budowę, konkretnego pomieszczenia lub budynku biuro architektoniczne przygotowuje wstępny projekt, który przedstawia proponowaną adaptacje i zagospodarowanie terenu oraz znajdujących się na nim obiektów. Dodatkowo klient może zażyczyć sobie wizualizacji i większość biur tworzy taką wstępną wizualizację, jak finalnie wyglądał będzie projekt. Biuro w ramach koncepcji tworzy oprócz projektu- wstępną wycenę i schemat prac oraz termin realizacji.

Zbieranie dokumentów
Przed rozpoczęciem prac budowlanych każde biuro architektoniczne i architekt główny sporządzają wstępną adaptację projektu, aby w kolejnym kroku wystąpić o uzyskanie stosownych pozwoleń na budowę. Dopiero po otrzymaniu wszelkich pozwoleń można w pełni przystąpić do realizacji danego projektu. Przy wielu bardziej skomplikowanych projektach może być wymagane więcej zezwoleń, tym również zajmuje się biuro architektoniczne.

Projekt wykonawczy
By w pełni przystąpić do prac, biuro musi skompletować zespół specjalistów którzy przeprowadzą cały proces budowy. W ramach tego sporządzane są szkice specyfikacji do wykonania projektu. Konieczne jest zaangażowanie ludzi na każdy etap procesu budowlanego czyli inżynierów, geodetów, elektryków oraz ekipę budowlaną, która wykona projekt.