Dom szkieletowy czy murowany?

Wybierając określony projekt budynku musimy podjąć decyzję co do technologii, w jakiej zostanie wykonany. Najczęściej wybór ten oscyluje pomiędzy technologią domów szkieletowych i murowanych. Przyjrzyjmy się więc obydwu tym opcjom oraz możliwościom, które nam dają.

Domy szkieletowe

Technologia domów szkieletowych to stosunkowo nowy wynalazek na polskim rynku. Wykorzystanie lekkiego szkieletu od lat popularna jest w USA, Kanadzie i krajach skandynawskich. Wykorzystuje się ją głównie do budowy domów szeregowych i jednorodzinnych. Ze względu na swoją konstrukcję nie nadaje się do dużych budynków. W tej technologii cały szkielet oraz większość ścian składa się z gotowych prefabrykatów, wykonanych na zamówienie u producenta.
Do największych zalet tej technologii zalicza się bardzo skrócony czas budowy. Dzięki konstrukcji z prefabrykatów nie ma potrzeby odczekiwania do wyschnięcia domu. Kolejne etapy budowy następują bardzo szybko. Kolejną zaletą domów budowanych w tej technologii jest ich naturalna energooszczędność, wynikająca z wykorzystania drewna jako podstawowego budulca szkieletowego. Jego zaletą jest też nie inwazyjność dla środowiska naturalnego ze względu na niską emisję CO2 w trakcie produkcji i konstrukcji.
Główną wadą tego systemu jest jednak brak standardów dotyczących drewna oraz niewielka liczba wykonawców zajmujących się tego typu budową na naszym ryku.

Domy Murowane

Technologia domów murowanych nazywana jest też technologią tradycyjną. Do podstawowych zalet tego typu konstrukcji należy wyjątkowa trwałość konstrukcji, odporna na długotrwałą eksploatację oraz złe użytkowanie. Dużą ich zaletą jest ogniotrwałość konstrukcji, niemożliwa do osiągnięcia w wypadku domów szkieletowych. Domy murowane mogą zapewnić też bardzo dużą objętość stropów oraz akumulacyjność ciepła. Ich niewątpliwą zaletą jest też łatwa dostępność do materiałów budowlanych.
Największą wadą konstrukcji murowanej jest długi czas powstawania domu, wyższe koszty ogrzewania, jego duży ciężar oraz duża grubość ścian zewnętrznych.