Technologia domów o konstrukcji drewnianej powoli acz stanowczo wtapia się na stałe w polski krajobraz budownictwa. Najwięcej zwolenników liczy sobie ona w USA i Kanadzie, gdzie stanowi główną formę budownictwa, oraz w krajach skandynawskich, w których ze względu na niższe koszta, wysoką energooszczędność oraz walory ekologiczne zdobywa coraz więcej zwolenników.
Domy oparte na lekkim drewnianym szkielecie cechuje przede wszystkim niższy o nawet 30% koszt budowy całości, a także, ze względu na użyte materiały, wysoka energooszczędność. Wynika to z naturalnej ciepłoty drewna oraz większej łatwości w jego ogrzaniu. Dzięki temu znacznie obniża się koszty eksploatacji takiego domu. To jednak nie wszystko - ze względu na budowę konstrukcji z gotowych prefabrykatów drewnianych produkcja prowadzi do emisji znacznie mniejszej ilości gazów cieplarnianych, dzięki czemu gotowe domy wykonane w tej technologii to domy ekologiczne.
Projekty domów nowoczesnych utrzymanych w konwencji technologii domów drewnianych najlepiej jest zamawiać od zera w pracowni architektonicznej - w ten sposób dom na pewno będzie idealnie dostosowany do działki, na której ma stanąć. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać gotowca, a następnie adaptować projekt do warunków zewnętrznych. Możliwa jest też adaptacja projektu domu dla projektu wcześniej przeznaczonego pod dom murowany, wymaga to jednak większego nakładu pracy.
Budowa w technologii lekkiego drewnianego szkieletu zyskuje sobie coraz bardziej na popularności. Na polskim rynku jest od stosunkowo niedawna - pierwsze tego typu domy pojawiły się dopiero wraz z opadnięciem Żelaznej Kurtyny. Od tamtej pory stopniowo rośnie liczba projektantów i architektów gotowych przedstawić projekty tego typu domów. Nadal jednak kłopotliwe okazuje się znalezienie dobrego wykonawcy oraz producenta gotowego zbudować dom zgodnie z wytycznymi architekta.