Domy pasywne - nowe oblicze technologii grzewczej

Domy pasywne to ostatnio coraz modniejsze rozwiązanie w kwestii technologii budowy nowoczesnych obiektów jednorodzinnych. Technologia domów energooszczędnych liczy sobie zaledwie kilkanaście lat, jednak już teraz zyskuje grono oddanych zwolenników.

Domy pasywne wybudowane są przy szczególnej staranności o jakość ich elewacji. Idea zakłada bowiem ograniczenie do maksimum kosztów związanych z budową i eksploatacją cieplną domów. Przy starannym zaizolowaniu domów oraz wykorzystaniu większości rozwiązań typowych dla tej technologii redukcja oddawanego ciepła jest tak duża, że koszty ogrzania metra kwadratowego spadają o blisko 90% w stosunku do rozwiązań tradycyjnych. W krajach o cieplejszym klimacie domy konstruowane w tej technologii projektowane są bez użycia tradycyjnych systemów grzewczych a jedynie z domontowanym ogrzewaniem powietrza wentylowanego lub domontowanym ogrzewaniem podłogowym w niektórych częściach budynku.
Dzięki tak niskiemu zapotrzebowaniu na energię dodawaną, potrzebną do ogrzania domu, budowle wykonane w tej technologii są niezwykle przyjazne dla środowiska naturalnego oraz atmosfery. Przy ich eksploatacji bowiem poziom emisji gazów cieplarnianych spada bowiem praktycznie do zera. Odpowiedni system wentylacji oraz ogrzewania przy użyciu rekuperatora pozwala też na zminimalizowanie utraty cieplnej przy wentylacji obiektu o nawet 90%! Znaczenie tej różnicy zna każdy, kto kiedykolwiek zmuszony był płacić horrendalne rachunki za ogrzewanie w wolno stojącym domu jednorodzinnym.

Technologia rekuperacji, wykorzystana w domach pasywnych zyskuje sobie coraz większą rzeszę zwolenników. Nie można się dziwić - pomimo stosunkowo wysokich kosztów budowy i konserwacji, wszystko zwraca się z nawiązką, gdy przychodzi do opłacania rachunków za ogrzewanie gazowe i za prąd. Wybierając własny projekt domu jednorodzinnego warto zwrócić na to uwagę.