Drewniany dom - czy warto?

W tej chwili istnieje bardzo wiele materiałów oraz technologii budowy. Jednym z nadal najbardziej niedocenianych materiałów jest drewno. Tymczasem domy wykonane z drewnianych bali mają wiele zalet, które sprawiają, że warto wziąć je pod uwagę, gdy decydujemy się na konkretny projekt domu.
Przede wszystkim drewno jest bardzo uniwersalnym materiałem, który można kształtować w praktycznie dowolny sposób. Drewno pozwala na wykonanie różnych bardzo dekoracyjnych, rzeźbionych elementów, które urozmaicają wnętrze i nadadzą mu niepowtarzalną atmosferę. Ale drewno sprawdza się doskonale również w bardzo nowoczesnych aranżacjach, zwłaszcza w połączeniu z innymi materiałami pochodzenia naturalnego, na przykład z kamieniem. Kolejną zaletą drewna jest niepowtarzalny i bardzo korzystny mikroklimat, który panuje w domach wykonanych z tego właśnie materiału. Podobnego efektu nie da się osiągnąć przy użyciu innych tworzyw.
Domy drewniane nie cieszą się nadal niestety dużą popularnością. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że drewno kojarzy nam się z materiałem mało trwałym, ale także zapewniającym kiepską izolację cieplną. Rzeczywiście domy z drewna mogą mieć pewne wady, jednak ich zalety są bardzo konkretne. Przede wszystkim są to domy ekologiczne, które mają bardzo dobry wpływ na stan zdrowia mieszkańców i ich samopoczucie. Mikroklimatu, który panuje w domach drewnianych nie da się osiągnąć w budynkach wykonanych z innych materiałów budowlanych. Dodatkowo budowa z drewna to technologia, która pozwala na szybkie wznoszenie konstrukcji praktycznie niezależenie od temperatury i innych warunków atmosferycznych, dlatego dom z bali to także dobre rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na zminimalizowaniu czasu budowy.
Jak widać drewniane bale zdecydowanie zasługują na uwagę jako materiał budowlany i nadają się nie tylko to budowy niedużych domków letniskowych.