Budowa domu - od czego zacząć?

Budowa domu jest przedsięwzięciem wieloetapowym, jeśli jednak wszystko rozpiszemy sobie krok po kroku okaże się, że wcale nie jest to aż tak skomplikowane. Z pewnością trzeba zacząć od wyboru miejsca, w którym nasz dom będzie się mieścił, a więc trzeba rozpocząć od poszukiwania działki w interesującej nas lokalizacji.

Mamy działkę, a co dalej?

Zanim zakupimy działkę albo też zaraz po tym, kiedy już to zrobimy konieczne jest zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Taki plan dostępny jest w urzędzie i zwiera wszelkie warunki zabudowy działki oraz tego, w jaki sposób ta zabudowa ma się prezentować. To ważne, aby zapoznać się z tymi informacjami jeszcze zanim odwiedzimy architekta i zabierzemy się za wybieranie projektu domu. Między innymi ze względu na to, aby nie wybrać projektu, który na takiej działce nie będzie mógł zostać zaadaptowany. Szalenie ważne jest dostosowanie projektu do wymiarów działki.

Projekt i jego adaptacja

Wiedząc już czego szukamy, możemy zająć się wyborem projektu domu, który nas interesuje. Najlepiej wybierać spośród gotowych, już dostępnych projektów w biurze architektonicznym. Przy wyborze projektu na pewno warto kierować się zakładaną powierzchnią użytkową, a także planem takiego budynku, tym czy jest to dom parterowy czy piętrowy lub czy zakłada poddasze użytkowe. Z oczywistych względów ważne są też względu estetyczne oraz to, czy dom w takiej formie będzie spełniał nasze oczekiwania. Wybrany projekt musi zostać zaadaptowany do działki, którą posiadamy, a to zadanie należy do architekta adaptującego. Adaptacja projektu domu to takie naniesienie zmian na gotowy projekt, aby możliwe było jego zastosowanie w przypadku konkretnego terenu. Architekt adaptacyjny pomoże nam też przygotować całą dokumentację, jaka jest niezbędna podczas składania wniosku o pozwolenie na budowę domu. Dopiero w momencie, kiedy takie pozwolenie uzyskamy - możemy ruszyć z pracami i zatrudnić podwykonawcę, który zajmie się budową naszego wymarzonego domu.