Budowa domu - poradnik dla początkujących

Własny dom jednorodzinny to marzenie bardzo wielu z nas. Zakup gotowego budynku często wiąże się jednak z wysokimi kosztami, dlatego coraz więcej osób decyduje się na budowę domu od podstaw. Przed przystąpieniem do takiej inwestycji warto jednak zapoznać się z kolejnymi etapami, których wymaga.

Ab ovo
Budowa własnego domu to proces wieloetapowy. Gdy już zgromadzimy potrzebne środki i kupimy wymarzoną działkę nadchodzi czas wyboru odpowiedniego projektu. Biura projektowe, czasopisma tematyczne i strony internetowe pełne są gotowych projektów, gotowych do zakupienia w każdej chwili. Dokonując tego wyboru warto zastanowić się nad wybraniem unikatowego projektu, przygotowanego od zera z myślą o konkretnym kliencie. W przypadku gotowego projektu przed uzyskaniem pozwolenia na budowę konieczna będzie adaptacja projektu. Adaptacja projektu jest konieczna ze względu na zapisy prawa budowlanego. Unikatowy projekt domu jednorodzinnego wymaga jedynie uzyskania warunków przyłączenia mediów oraz wykonania przyłączy. Następnie będzie trzeba uzyskać pozwolenia na budowę oraz ostęplowanie dziennika budowy. Dopiero wtedy możemy zatrudnić wykonawców oraz nadzór budowlany.

Budowa
Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić po zamknięciu dokumentacji jest przygotowanie placu budowy. To praca, którą wspólnie z wykonawcami przygotowuje zatrudniony geodeta. Wyznaczane zostaje więc ogrodzenie, usytuowanie budynku na działce oraz zabezpieczenie obszarów niebezpiecznych.
Po wykonaniu tych czynności nareszcie można przystąpić do budowy. Zaczynamy od budowy fundamentów. Na tym etapie konieczne jest już przygotowanie kanalizacji poziomej budynku. Ten etap trwa aż do przygotowania stanu surowego otwartego, czyli gotowego szkieletu domu bez drzwi i okien za to z więźbą dachową. Następnie przechodzimy do przygotowania instalacji wewnątrz domu. To zadanie przede wszystkim dla elektryka i hydraulika. Kiedy te będą już gotowe możemy wylewać podłogi i tynkować pomieszczenia. Kolejny etap to montaż drzwi i okien oraz stopniowe wykończenie domu.