Zanim wbijesz pierwszą łopatę...

Budowa domów to temat rzeka, a kiedy w nią już wejdziemy to na pewno pochłonie nas w całości. Każdy, kto ma to już za sobą i mieszka w wymarzonych czterech kątach przyzna, że droga do sukcesu była długa i niełatwa.

Najpierw lokalizacja
Przede wszystkim należy zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania i możliwości, ale aby rozpocząć proces budowy nie wystarczy tylko pomysł. Najpierw sprawdźmy swoje możliwości finansowe i poszukajmy odpowiedniej działki. Od jej wielkości i usytuowania będzie bardzo dużo zależało. Nie bez znaczenia jest też sąsiedztwo. Jedni wolą mieszkać wśród natury, z dala od zgiełku miasta, natomiast inni będą cenili sobie to, aby mieć wszędzie blisko i nie martwić się chociażby o dojazd do szkoły, przedszkola czy pracy.

W pracowni pomogą
Kiedy mamy już działkę i budowa domów jest dla nas priorytetem powinniśmy pomyśleć o projekcie, który będzie nie lada wyzwaniem. Warto w tym momencie udać się do pracowni projektów domów, ponieważ właśnie tam znajduje się wiele różnych projektów spośród których będziemy wybierać swój wymarzony dom. Tutaj pojawia się pytanie czy postawić na gotowy czy też zamówić sobie indywidualny i zdania są w tej kwestii podzielone. Oba rozwiązania mają wiele zalet, które na pewno należy przeanalizować.

Marzenia i ich realizacja
Przede wszystkim projekt musi wpisywać się w nasze oczekiwania i marzenia, musi być funkcjonalny i dobry. Powinien też wpisywać się idealnie w wybraną wcześniej działkę oraz być dopasowany do planu zagospodarowania przestrzennego, określonego przez daną gminę czy miasto. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę to jaki duży ma być dom, ile i jakich pomieszczeń ma się w nim znajdować, czy ma być parterowy czy piętrowy, z garażem czy bez oraz wiele innych. Pamiętajmy, że dom powinien być przede wszystkim funkcjonalny i nie generować później dużych kosztów utrzymania. Kiedy mamy projekt w ręku należy wystąpić o pozwolenie na budowę lub ją zgłosić i oczekiwać na decyzję. Kiedy tylko ją uzyskamy, możemy przystępować do realizacji.