Projekty tanie w budowie

projekt domu

Projekty budowlane w zależności od ich skomplikowania mogą nieść za sobą bardzo różnej wysokości koszty budowy i późniejszej eksploatacji. Wybierając odpowiedni projekt domu, a następnie budując go możemy bardzo zróżnicować idące za tym koszty. Warto więc przyjrzeć się wszystkim dostępnym na rynkach opcjom i zastanowić się nad nimi.

Najtańszymi projektami budowlanymi są oczywiście te, o nieskomplikowanej bryle - im mniejsze zróżnicowanie w budowie fundamentów i ścian, tym dla nas lepiej. To samo tyczy się więźby dachowej: skomplikowane, bogate łamania, fale i zmiany kształtów zdecydowanie podnoszą koszty budowy. Kolejną sprawą, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając projekt jest jego energooszczędność. Niskie zapotrzebowanie na energię ogrzewania to inwestycja w przyszłość - decyzja za wybudowaniem takiego domu nie obniża, ale często odrobinę podnosi koszty konstrukcji. Wyjątek stanowią energooszczędne domy o konstrukcji drewnianej. Wybudowane z gotowych prefabrykatów mają stosunkowo niższe koszta budowy, niż w przypadku domu murowanego. Wybór domu szkieletowego wydaje się w tym wypadku najkorzystniejszą opcją. Czy jest tak zawsze? Niekoniecznie. Dom w technologii szkieletowej, choć obiektywnie jest tańszy, może, ze względu na szybkość powstawania konstrukcji, wymagać większego wysiłku finansowego, niż wolniejsza budowa domu murowanego. Ze względu na konieczność odczekiwania na poszczególnych etapach budowy, inwestor zyskuje czas, aby zgromadzić wymagane przy kolejnym etapie czy przy wykańczaniu, środki.

Domy luksusowe czy domy tradycyjne w wypadku cięcia po kosztach nie wchodzą zwykle w grę. Podejmując się szukania odpowiednio ekonomicznego projektu trzeba pamiętać o istotnych kompromisach - na ile jesteśmy w stanie pogodzić oczekiwania i marzenia z możliwościami. Szukanie złotego środka w tym przypadku na pewno się opłaci.