Plusy i minusy domów jednokondygnacyjnych

Domy parterowe są chętnie wybierane przez inwestorów. Dlaczego tak się dzieje? Budowa domu parterowego jest tańsza i przysparza mniej kłopotów projektantom. Poza tym domy parterowe są bardzo funkcjonalne i pozbawione barier architektonicznych, które mogą stanowić duży problem dla osób niepełnosprawnych w domach wielokondygnacyjnych, gdzie jest konieczne korzystanie ze schodów. Domy parterowe mają zazwyczaj od 2 do 4 sypialni i istnieje pewna możliwość adaptacji poddasza. Proste i funkcjonalne rozwiązania gwarantują natomiast wygodę użytkowania.

Projekty domów parterowych wskazują zdecydowanie na łatwość budowy takiego budynku (świadczy o tym brak stropu), a co za tym idzie - ograniczenie kosztów i krótki czas trwania prac budowlanych przy takim budynku. Poza tym jedna kondygnacja nie wymaga budowy schodów, co dodatkowo zmniejsza koszty wyposażenia takiego domu. Każde pomieszczenie ma identyczną wysokość, która może być modyfikowana. Jednolita wysokość ułatwia aranżację wnętrz. Poza tym nie naraża właściciela do zakupu niestandardowych mebli. Mieszkańcy mogą poza tym zdecydować się na bardzo przestronne pomieszczenia. Przestrzeń wnętrz, która daje poczucie swobody i optycznie powiększa pomieszczenia, jest atutem domów jednokondygnacyjnych. Projekty domów parterowych najczęściej zawierają gotowy już projekt ogrodu i zagospodarowania działki, ponieważ przy takim domu łatwo można ją zagospodarować.

Jak wszystko, tak i domy parterowe mają swoje minusy. Wadą budynku parterowego jest duża powierzchnia zabudowy, duża powierzchnia dachu, adaptacja strychu nie zawsze jest możliwa, funkcje pomieszczeń trudne są do podzielenia na strefy dzienną i nocną. Przy dużej powierzchni budynku, powierzchnia działki nie może być również mała.

Mimo to domy parterowe, domy jednorodzinne tego typu, cieszą się olbrzymim powodzeniem wśród inwestorów.