Dom parterowy - czy warto?

Domy parterowe cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to przede wszystkim z niskich kosztów budowy oraz eksploatacji tego typu budynków.
Czasy, w których większość prywatnych inwestorów było stać na budowę dużego, wielopiętrowego domu minęły raczej bezpowrotnie. Zmienił się także model rodziny. Wiele młodych osób nie chce mieszkać z rodzicami lub wyprowadza się do większego miasta, gdzie łatwiej można znaleźć pracę. Dlatego też duże domy stają się coraz mniej potrzebne. Nie można się zatem dziwić, że parterowe domy zyskują każdego roku na popularności. Na budowę takiego domu decydują się przede wszystkim osoby, które dysponują ograniczonymi środkami finansowymi. Brak konieczności wznoszenia większej ilości kondygnacji, w tym także konstruowania schodów przekłada się na duże oszczędności. Wynika to również z możliwości wykonania cieńszych ścian nośnych, które muszą wytrzymać znacznie mniejsze obciążenie.
W katalogach z typowymi projektami bez trudu znajdziemy projekty domów parterowych. Zazwyczaj są rozwiązania raczej tanie w realizacji i nastawione przede wszystkim na oszczędność. Warto jednak pamiętać, że projekty domów jednokondygnacyjnych to także rozwiązania dla inwestorów z większym kapitałem, którzy dysponują większymi działkami i mogą pozwolić sobie na budowę dużych parterowych domów. Są to bardzo często ciekawe, nowoczesne rozwiązania z dużą ilością przeszkleń i bardzo wykorzystaniem interesujących elementów architektonicznych.
Jak widać jednokondygnacyjny dom może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które poszukują oszczędności, ale także dla tych osób lub rodzin, które po prostu nie potrzebują dużego metrażu i nie chcą ponosić kosztów związanych z eksploatacją większego domu. Dlatego warto zainteresować się projektami domów parterowych i korzyściami, które mogą wynikać z wyboru takiego budynku.