Jak powinien wyglądać energooszczędny budynek?

Nie da się ukryć, że największe koszty związane z eksploatacją budynku, to koszty ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej. Niestety nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższej przyszłości koszty te uległy w zmniejszeniu. Dlatego wiele osób decyduje się na rozwiązanie, którym są domy energooszczędne.
Jeśli decydujemy się na taki projekt domu, powinniśmy pamiętać, że musi on spełniać kilka najważniejszych cech, żeby rzeczywiście zapewnić jak najmniejsze straty energii. Przede wszystkim możemy ocenić te straty już po samym wyglądzie budynku, który powinien mieć w miarę możliwości jak najbardziej zwartą bryłę. Wszystkie wystające elementy architektoniczne będą zwiększały powierzchnię ścian zewnętrznych, a co za tym idzie, również utratę ciepła z budynku. Jeśli projekt domu ma takie elementu jak balkony, czy tarasy zawsze powinny być one przeszklone. Warto także zwrócić uwagę na prosty element architektoniczny, jakim jest tak zwany wiatrołap. Dzięki zastosowaniu tych prostych rozwiązań można już zmniejszyć straty ciepła o kilka a nawet kilkanaście procent, co bez wątpienia przełoży się również na zmniejszenie kosztów ogrzewania.
Projekty domów energooszczędnych powinny także zawierać określone rozwiązania technologiczne, takie jak odpowiednia wentylacja. Wybór wentylacji z odzyskiem ciepła jest bardzo dobrą decyzją. Nie warto oszczędzać na takich rozwiązaniach, ponieważ mają one duży wpływ na temperaturę panującą w budynku. Ważne jest także oczywiście ocieplenie, które musi być odpowiednio grube i wykonane z materiałów wysokiej jakość. Bez tych elementów nie można myśleć o domu energooszczędnym.
Na jakie oszczędności pozwalają domy pasywne? Okazuje się, że dzięki zastosowaniu wyżej wymienionych rozwiązań, można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent na ogrzewaniu, Jest to więc bez wątpienia bardzo dobra inwestycja, która szybko się zwróci oraz pozwoli na bardzo konkretne oszczędności przez wiele lat eksploatacji domu przez kolejne pokolenia.