Od czego zacząć budowę domu?

Budowa domu składa się z wielu bardzo istotnych etapów. Pierwszym z nich będzie kupienie działki. Możemy kupić działkę budowlaną lub grunt rolny, który będziemy musieli przekształcić na działkę budowlaną. Pamiętajmy, że zakup działki budowlanej nie gwarantuje nam możliwości wybudowania domu o jakim marzymy. O takiej możliwości bowiem decydują warunki zabudowy, wydane dla konkretnej działki. Zanim przystąpisz do załatwiania pozwoleń musisz wybrać projekt domu. Obecnie na rynku budowlanym mamy ogromny wybór. Projekty domów znajdziemy nie tylko w czasopismach branżowych, u architektów ale także w Internecie. Wpisując w wyszukiwarkę frazę "projekty domów jednorodzinnych" będziemy mogli przebierać w tysiącach projektów.

Przykładowe projekty domów od Z500:

Wybór projektu jest jednym z początkowych oraz najważniejszych etapów budowy domu. Wybór ten musimy skonfrontować nie tylko z naszymi upodobaniami ale także między innymi z wielkością działki, jej nachyleniem, budżetem oraz planem zagospodarowania przestrzennego.
Cena projektu to kwota rzędu 2-4 tysięcy zł. Pamiętajmy, że od projektu w dużej mierze zależy nasze zadowolenie z domu i jego użytkowania, więc nie oszczędzajmy kilkuset złotych by później całe życie narzekać na to, że mamy za małą kuchnię lub zbyt dużo pokoi. Dobry projekt to podstawa. Musi on być stworzony przez profesjonalnego architekta, pasować jak najbardziej do naszych oczekiwań. W gotowym projekcie możemy nanieść niewielkie poprawki. Niejednokrotnie postawienie dodatkowej ścianki działowej udoskonali projekt dzięki czemu będziemy z niego zadowoleni w 100%.
Gdy już wybierzemy projekt domu musimy zebrać wszystkie dokumenty potrzebne do pozwolenia na budowę. Gdy takie pozwolenie otrzymamy, możemy przystąpić do wykonania przyłączy oraz zgłosić rozpoczęcie prac budowlanych.